31 marca br. zarząd woj. śląskiego przyjmie pierwszą wersję Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji (TPST) dla tego regionu - przekazali w poniedziałek, 29 marca, przedstawiciele urzędu marszałkowskiego. Dokument ma m.in. odpowiadać wyzwaniu zapewnienia w 2030 r. ok. 30 tys. nowych miejsc pracy.
Szczegóły dotyczące projektowanego kształtu TPST woj. śląskiego, w kontekście uwarunkowań gospodarczych i społecznych regionu, przedstawicie tamtejszego urzędu marszałkowskiego prezentowali w trakcie poniedziałkowych obrad sejmowej podkomisji stałej ds. sprawiedliwej transformacji.
Jak wskazywali, proces przygotowywania transformacji regionu zbiegł się z pracami nad przyjętą już aktualizacją jego strategii, zgodną z ideą europejskiego zielonego ładu. TPST woj. śląskiego będzie więc zgodny z najświeższym dokumentem strategicznym województwa. Dokumentem komplementarnym ma być Regionalna Strategia Innowacji.
Główną ideą prac nad pakietem tych trzech dokumentów uczyniono sprawiedliwą i efektywną transformację regionu w kierunku zielonej cyfrowej gospodarki, zapewniającą wysoką jakość życia mieszkańców w czystym środowisku.
Dyrektor wydziału rozwoju regionalnego urzędu marszałkowskiego Małgorzata Staś przypomniała, że woj. śląskie zajmuje ok. 4 proc. powierzchni kraju i mieszka w nim 4,5 mln osób, czyli 12 proc. ludności kraju (oznacza to zaludnienie na poziomie 372 osoby na km kw.); znajduje się w nim 167 gmin, w tym jedyny w Polsce związek metropolitalny. Charakterystykę regionu określa m.in. wciąż znaczny udział sektora wydobywczego i wysokie uzależnienie lokalnych rynków pracy od przemysłów tradycyjnych.
- Zauważamy też znaczny spadek udziału regionu w Produkcie Krajowym Brutto, a także niską aktywność zawodową mieszkańców - bardzo dużą liczbę osób biernych zawodowo. Pomimo niskiej średniej bezrobocia jest ono bardzo zróżnicowane lokalnie. Mamy ujemne saldo migracji związane z procesami depopulacyjnymi i starzeniem się społeczeństwa - stawiała diagnozę regionu Staś.
Przy nieznacznym udziale produkcji energii z odnawialnych źródeł (4,4, proc.) węgiel kamienny pozostaje podstawowym źródłem ciepła - paliwo to ma najwyższy wskaźnik zużycia w gospodarstwach domowych w skali kraju. W woj. śląskim wciąż powstaje najwyższa ilość odpadów przemysłowych i wydobywczych w Polsce - na 153 hałdy w kraju 138 są w tym regionie; jest tam najwyższy odsetek terenów zdegradowanych i zdewastowanych: wymagających rekultywacji.
Średniodobowy ruch pojazdów na drogach krajowych w woj. śląskim jest dwukrotnie wyższy od średniej krajowej, przy niskiej intensywności przewozów komunikacją miejską. Dominuje komunikacja autobusowa; wciąż niekorzystny (ze względu na zbyt niską przepustowość linii kolejowych) jest udział transportu szynowego.
Zatrudnienie w górnictwie w woj. śląskim - ok. 84 tys. osób - stanowi 4,7 proc. całkowitego zatrudnienia w regionie; przy czym w regionie pracuje 80 proc. osób zatrudnionych w tej branży w Polsce, a 43 proc. w Unii Europejskiej. Te miejsca pracy koncentrują się w siedmiu podregionach województwa. Nawet ok. 400 tys. osób pracuje w przemyśle okołogórniczym.
2030 r. będzie dla nas momentem, w którym będziemy musieli zapewnić 28-31 tys. nowych miejsc pracy. Aby zapewnić osobom odchodzącym z górnictwa, to będzie ok. 13 tys. miejsc pracy, jak i osobom pracującym w branżach okołogórniczych: ok. 15-18 tys. osób - to będzie bardzo duże wyzwanie - zaakcentowała dyrektor Staś.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.