Katowicki samorząd ogłosił w czwartek nabór na warsztaty studialno-projektowe, które mają dać wstępną koncepcję urbanistyczno-architektoniczną Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, a także wstępne scenariusze głównych ekspozycji i szacunkowy kosztorys.
Budowa Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki to jedno z przedwyborczych zobowiązań prezydenta Katowic Marcina Krupy na obecną kadencję. Muzeum imienia najsłynniejszego polskiego himalaisty ma powstać w dzielnicy Bogucice, u zbiegu ulic Markiefki i Katowickiej, gdzie przez wiele lat mieszkał Kukuczka, w pobliżu tamtejszej bazyliki.
We wrześniu 2019 r., w ramach parlamentarnej kampanii wyborczej, starający się o mandat poselski z Katowic premier Mateusz Morawiecki podpisał - jako szef rządu - z prezydentem Katowic list intencyjny ws. budowy, wyposażenia i utrzymania Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki, a także Centrum Nauki w Katowicach. Sygnalizowano wtedy, że obie instytucje mają powstać ok. 2023 r.
Przygotowując realizację Centrum Himalaizmu, miasto sygnalizowało półtora roku temu, że było wówczas w trakcie opracowywania koncepcji funkcjonalno-użytkowej przedsięwzięcia, którego koszt oszacowano na 65 mln zł. Zapowiadano międzynarodowy konkurs architektoniczno-urbanistyczny, z zakładanym terminem ogłoszenia na przełomie 2019 r. i 2020 r.
W czwartek katowicki magistrat zapowiedział przeprowadzenie warsztatów studialno-projektowych, których celem będzie uzyskanie wstępnej koncepcji urbanistyczno-architektonicznej obiektu oraz zagospodarowania terenu w rejonie ulic Katowickiej i Markiefki, gdzie ma powstać. W warsztatach opracowane mają zostać też wstępne scenariusze aranżacji głównych wystaw i szacunkowy kosztorys.
Podano, że wystawa główna ma być podzielona na cztery części. Pierwsza ma skupiać się na wprowadzeniu w tematykę chodzenia po górach i pokazać historię ich zdobywania przed czasami Jerzego Kukuczki. Druga część eskpozycji ma się znaleźć w dawnym domu himalaisty i przedstawiać jego historię.
Główną częścią wystawy będzie przestrzeń o powierzchni ok. 900 m.kw. ukazująca poszczególne wyprawy Jerzego Kukuczki, od przygotowań po przebieg, a także rywalizację katowickiego himalaisty z Reinholdem Messnerem. Całość ekspozycji kończyć ma się przedstawieniem sylwetek innych śląskich himalaistów i współczesnych trendów wspinaczkowych.
Nabór na warsztaty ruszył w czwartek i ma potrwać do 28 kwietnia. Udział w warsztatach mogą wziąć firmy lub zespoły projektowe z doświadczeniem projektowo-realizacyjnym, które wykonały m.in. jeden obiekt użyteczności publicznej z zakresu kultury, muzealnictwa, wystawiennictwa, nauki lub edukacji o powierzchni użytkowej minimum 3 tys. m kw., oddany do użytku w ostatnich 5 latach.
W skład warsztatowej komisji oceniającej mają wejść przedstawiciele urzędu miasta, Muzeum Historii Katowic, Klubu Wysokogórskiego oraz Fundacji Wielki Człowiek. Komisja będzie oceniała m.in.: oryginalność rozwiązań oraz ich atrakcyjność urbanistyczno-architektoniczną. Uczestnicy warsztatów będą mieli sześć tygodni na opracowanie koncepcji.
W czwartkowej informacji miasto przekonuje, że forma warsztatów daje taki sam efekt jakościowy jak konkurs, również zapewnia indywidualne rozwiązania, a dzięki warsztatom można uzyskać optymalne rozwiązania koncepcyjne.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.