Dr hab. inż. Andrzej N. Wieczorek od ponad 20 lat pracuje na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej.
Z tym Wydziałem był związany już jako student, następnie był doktorantem, asystentem i adiunktem, a obecnie jest profesorem uczelni, zatrudnionym w Katedrze Mechanizacji i Robotyzacji Górnictwa, którą kieruje dr hab. inż. Krzysztof Filipowicz.
W 2007 r. Andrzej Wieczorek obronił z wyróżnieniem doktorat pt. „Wpływ wysokości uzębienia na międzyzębne siły dynamiczne w przekładniach”, a Rada Wydziału Górnictwa i Geologii nadała mu stopień doktora nauk technicznych w dyscyplinie górnictwo i geologia inżynierska. Jego habilitacja dotyczyła identyfikacji skojarzonego oddziaływania czynników środowiska górniczego na zużywanie się bębnów łańcuchowych przenośników zgrzebłowych oraz określenia wpływu czynników technologicznych i materiałowych na ograniczenie ich zużywania. Stopień naukowy doktora habilitowanego uzyskał we wrześniu 2019 r.
Innowacyjne technologie nanowymiarowe
W obszarze naukowym jego zainteresowania naukowe ściśle dotyczą górnictwa podziemnego w obszarze konstrukcji i eksploatacji maszyn górniczych, w szczególności zwiększenia trwałości elementów maszyn górniczych oraz ich odporności na zużycie, na drodze zmian materiałowych i technologicznych. W tym obszarze na podkreślenie zasługują jego działania związane z zastosowaniem, dotąd niewykorzystywanych w światowym górnictwie, innowacyjnych technologii nanowymiarowych w zespołach systemów transportowych. W obszarze aplikacji nanotechnologii w górnictwie jest niewątpliwym pionierem. Brał udział m.in. w pracach związanych z zastosowaniem ultrarozdrobnionych odlewniczych stopów żelaza w budowie górniczych przekładni zębatych, a także wysokowytrzymałych stali nanokrystalicznych na koła zębate. Należy wspomnieć także, że jest on także inicjatorem wykorzystania w budowie elementów maszyn górniczych żeliw ADI o korzystnych właściwościach przeciwzużyciowych.
W 2020 r. prof. Andrzej Wieczorek, na bazie swojego autorskiego pomysłu, opracował wniosek o grant w ramach III edycji konkursu TECHMATSTRATEG pt.: „Opracowanie innowacyjnych hybrydowych warstw powierzchniowych złożonych z powłok antyzużyciowych dedykowanych uzębieniom przekładni zębatych do zespołów napędowych przenośników pracujących w trudnych warunkach eksploatacyjnych”, który znalazł uznanie u ekspertów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i został przez nich rekomendowany do dofinansowania.
Projekt będzie realizowany w Politechnice Śląskiej w interdyscyplinarnym zespole pracowników trzech Wydziałów: Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej, Mechanicznego Technologicznego oraz Transportu i Inżynierii Lotniczej. Konkurs TECHMATSTRATEG, w ramach którego będą realizowane prace badawcze nad nową metodą wytwarzania kół zębatych, jest prestiżowym programem strategicznym NCBiR wspierającym nowoczesne technologie materiałowe.
Wspiera pomysły naukowców
Oprócz realizacji swych zainteresowań naukowych, czynnie wspiera pomysły naukowców Katedry Mechanizacji i Robotyzacji Górnictwa, m.in. prof. Krzysztofa Filipowicza i dr. Mariusza Kuczaja, poprzez aplikowanie o środki unijne na prace badawczo-rozwojowe. Rezultatem tych działań są przyznane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju dwa granty, dofinansowujące opracowane w Katedrze rozwiązanie metalowego sprzęgła podatnego skrętnie. Pierwszy z nich dotyczy opracowania innowacyjnych przenośników zgrzebłowych o zwiększonej podatności rozruchowej i trwałości eksploatacyjnej na bazie mechanicznego sprzęgła podatnego skrętnie, które zostało już przebadane w warunkach laboratoryjnych i na tym etapie potwierdzono jego zdolności do minimalizacji sił dynamicznych generowanych w trakcie fazy rozruchu maszyn roboczych. Celem drugiego projektu jest opracowanie prototypu wału podatnego skrętnie charakteryzującego się zmniejszeniem sił dynamicznych powstających w trakcie rozruchu maszyn roboczych oraz redukcją sił wywołanych zmiennym obciążeniem eksploatacyjnym.
W ramach swych zainteresowań naukowych prof. Andrzej Wieczorek współpracuje z naukowcami z uznanych krajowych i zagranicznych jednostek naukowych, udziela się czynnie jako członek zespołów edytorskich lub recenzent uznanych czasopism, takich jak: Crystals, Materials, Management Systems in Production Engineering, Archives of Civil and Mechanical Engineering, Applied Sciences, Coatings, Particulate Science and Technology i Shock and Vibrations. Jest także członkiem licznych stowarzyszeń, takich jak: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa (SITG), Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich (SIMP), Polskiego Naukowo-Technicznego Towarzystwa Eksploatacyjnego, Polskiego Towarzystwa Tribologicznego oraz Stowarzyszenia na rzecz Gospodarki Energetycznej Polski. Otrzymał liczne nagrody Rektora Politechniki Śląskiej w obszarze naukowym oraz wyróżnienie w 37. Ogólnopolskim Konkursie Poprawy Warunków Pracy organizowanym przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – PIB.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.