Grupa Lotos została mecenasem Polskiej Opery Królewskiej, pierwszym wspólnym projektem będzie prapremiera Hioba Krzesimira Dębskiego - poinformowała specjalista ds. wydawnictw POK Katarzyna Gardzina-Kubała.
W komunikacie prasowym prezes zarządu Grupy Lotos Zofia Paryła podkreśliła, że kultura pełni ważną rolę w budowaniu i utrzymaniu tożsamości narodowej.
- Polska Opera Królewska nawiązuje nie tylko nazwą, ale także godłem i profilem działalności do znakomitych początków opery w Polsce, ale przede wszystkim przybliża dzieła znamienitych polskich twórców. To szczególnie cenna inicjatywa, w którą, jako Grupa Lotos, postanowiliśmy się zaangażować zostając mecenasem tej instytucji kultury - stwierdziła.
Dyrektor Polskiej Opery Królewskiej w Warszawie Andrzej Klimczak jest przekonany, że dzięki wsparciu koncernu opera będzie mogła realizować swoją misję upowszechniania narodowego dziedzictwa kulturalnego wśród coraz to szerszych grup społeczeństwa, a spektakle i koncerty będą w jeszcze większym zakresie kształtowały gusta melomanów.
- Cieszy mnie, że wsparcie ze strony nowego mecenasa przychodzi w tak trudnym dla kultury czasie - zaznaczył Klimczak.
Pierwszym wspólnym projektem w ramach współpracy Grupy Lotos z Polską Operą Królewską będzie prapremiera Hioba Krzesimira Dębskiego - opery napisanej na zamówienie POK, opartej na dramacie Karola Wojtyły. Utwór powstał dla uczczenia obchodów 100. rocznicy urodzin papieża Polaka i w 80-lecie powstania tego niezwykłego utworu.
Polska Opera Królewska rozpoczęła działalność 1 sierpnia 2017 r., na mocy zarządzenia ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Jej misją jest popularyzacja zdobyczy teatru władysławowskiego ze sceną w Zamku Królewskim w Warszawie - pierwszego stałego teatru operowego w Polsce i jednego z pierwszych na świecie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.