Tak blisko, tak daleko – tak można w skrócie przedstawić etap, na którym znajdują się rozmowy dotyczące umowy społecznej dla górnictwa. O ich dotychczasowym przebiegu, a także o dalszym planach strony rządowej i związków zawodowych piszemy w nowym numerze Górniczej, który do rąk naszych Czytelników oddamy już w czwartek, 25 marca.
W tym wydaniu znajdzie się także dodatek, w którym pokazujemy, jak z pandemią przez ostatni rok walczyły Polska Grupa Górnicza i PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.
Marzec to czas, kiedy giełdowe spółki przedstawiają wyniki za miniony rok. Karty odkryła m.in. Jastrzębska Spółka Węglowa. O tym jakie w ub.r. osiągnęła wyniki pisze red. Jacek Madeja.
W nowym numerze nie zabraknie wieści prosto z kopalń. Red. Kajetan Berezowski opisuje jak ruchy Marcel i Jankowice fedrują po „sąsiedzku”.
Zachęcamy do lektury wywiadu z przewodniczącym Śląskiego Związku Gmin i Powiatów i prezydentem Rybnika Piotrem Kuczerą, który wyjaśnia m.in. dlaczego warto rozmawiać o transformacji energetycznej przy Śląskim Okrągłym Stole.
- Pamiętajmy, że górnictwo zmieniło oblicze Śląska. W XVIII wieku ten region był głównie zorientowany na rolnictwo, a dziś, na przykład teren dawnego Rybnickiego Okręgu Węglowego, to zupełnie inna rzeczywistość. Musimy myśleć w kategoriach działań i inicjatyw, które na nowo zdefiniują profil naszego województwa na kolejne dekady - mówi samorządowiec.
Przedstawiamy również postać wybitnego geologa Jana Wyżykowskiego, którego upór i konsekwencja doprowadziły do odkrycia w Polsce potężnych złóż miedzi. To dzięki nim powstał gospodarczy czempion jakim jest KGHM Polska Miedź. W marcu od odkrycia dokonanego przez zespół Jana Wyżykowskiego minęły 64 lata.
Przyglądamy się też danym dotyczącym produkcji energii. Okazuje się, że w 2020 r. udział węgla w miksie wytwórczym był po raz pierwszy poniżej 70 proc. Sytuację szczegółowo opisuje red. Aldona Minorczyk-Cichy.
Sytuacja w Polsce w związku z pandemią staję się coraz bardziej poważna. Bieżącą sytuację dla Górniczej komentuje Dariusz Iskanin – lekarz i wiceprzewodniczący Komisji Zdrowia Sejmiku Województwa Śląskiego. Wyjaśnia m.in. czym charakteryzuje się brytyjska odmiana koronawirusa.
- Przed rokiem dominował charakterystyczny objaw zaniku węchu i smaku. Teraz występują nieco rzadziej. Mamy za to do czynienia z wysoką gorączką do 38-39 st. C i suchym kaszlem. Pojawiają się ponadto zaburzenia żołądkowo-jelitowe, zmęczenie, bóle kostno-stawowe, ból gardła i mięśni, zajęcie zatok. Dlatego trzeba się pilnować – mówi dr Iskanin.
W dziale Po szychcie prezentujemy natomiast mistrza jiu-jitsu z JSW. 6 marca na macie w Mińsku Mazowiecki taki tytuł wywalczył Sebastian Dobosz, przodowy, a zarazem ratownik górniczy. Wojownik z ornontowickiego Budryka startował w kategorii 100,5 kilogramów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.