Położone z dala od złóż węgla województwo zachodniopomorskie kojarzone był dotąd głównie z energetyką konwencjonalną, konkretnie z eksploatacją ropy naftowej i gazu ziemnego. Czy w niedalekiej przyszłości drugą wizytówką energetyczną regionu staną się elektrownie wodne? W minionych dziesięciu latach dwadzieścia trzy postępowania dotyczące budowy małych elektrowni wodnych procedowane były przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Szczecinie. Niektóre inwestycje miały na uwadze dobrostan fauny wodnej.
- Zakres inwestycji związanych z budową małych elektrowni wodnych, dla których wydano postanowienie uzgadniające warunki realizacji przedsięwzięcia, obejmował również zastosowanie rozwiązań służących ochronie środowiska, to jest budowę przepławek umożliwiających migrację ryb - informuje Aleksandra Stodulna, regionalny dyrektor ochrony środowiska w Szczecinie.
W drugiej dekadzie XXI w. szczeciński RDOŚ opiniował sześć tego rodzaju inwestycji. Trzy z nich zlokalizowane były na terenie Szczecina. Chodzi o przebudowę małej elektrowni wodnej przy ul. Tczewskiej oraz budowę małej elektrowni wodnej przy ul. Młyńskiej na rzece Płonia. Na tej samej rzece opiniowano też odbudowę jazu piętrzącego i jazu głównego nieczynnej wówczas siłowni wodnej. Przegrodę kamienną wyposażoną w przepławkę typu bystrotok zamontowano podczas przebudowy małej elektrowni wodnej na rzece Myśla w Zarzeczu. Swobodną migrację ryb zapewniono też np. podczas uruchamiania elektrowni na rzece Mołostowej we wsi Bielikowo w gminie Brojce.
Gdzie w minionym dziesięcioleciu inwestorzy planowali budowę małych elektrowni wodnych? Szczeciński RDOŚ rozpatrywał m.in. wnioski dotyczące budowy elektrowni wodnej Miłogoszcz na rzece Ukleja, budowę elektrowni na istniejącym stopniu wodnym w obrębie Głęboczek w gminie Czaplinek czy też budowę elektrowni o mocy zainstalowanej do 60 kW przy stopniu wodnym na rzece Dobrzyca w gminie Wałcz.
Niektóre planowane inwestycje nie doczekały się jeszcze finału. W przypadku budowy małej elektrowni wodnej Skibno w gminie Sianów 28 luteg 2019 r. zawieszono postępowanie, oczekując na raport o oddziaływaniu inwestycji na środowisko. W trakcie rozpatrywania jest też dokumentacja dotycząca budowy przepławki dla ryb na małej elektrowni wodnej Starowice wraz z odbudową grobli.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.