Nieruchomości wchodzące w skład Śląskiego Centrum Biznesu i Technologii, powstającego na poprzemysłowym terenie w Siemianowicach Śląskich, będą włączone do oferty inwestycyjnej Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - zakłada porozumienie Strefy z Towarzystwem Finansowym Silesia (TFS).
Umowę o współpracy podpisali w poniedziałek, 22 marca, szefowie KSSE i TF Silesia, do którego należy duża część aktywów budowanej od końca lat 70. ub.w. i nigdy ostatecznie nie uruchomionej siemianowickiej Walcowni Rur Jedność (WRJ) oraz likwidowanej Walcowni Rur Silesia (WRS) w tym mieście.
Projekt przewiduje, że w przemysłowych halach powstaną pomieszczenia typu Small Business Unit oraz przestrzeń dla firm z sektora dystrybucji, produkcji i e-commerce. Teren i nieruchomości objęte przedsięwzięciem to ponad 66 tys. m kw. zadaszonej powierzchni użytkowej hal oraz blisko 22 h terenów w Siemianowicach Śląskich.
Zgodnie z podpisanym w poniedziałek porozumieniem, nieruchomości wchodzące w skład Śląskiego Centrum Biznesu i Technologii zostaną włączone do oferty inwestycyjnej KSSE - Strefa będzie aktywnie promowała nieruchomość jako miejsce do prowadzenia działalności gospodarczej, z możliwością uzyskania publicznego wsparcia w ramach programu Polska strefą inwestycji.
- Wierzymy, że już wkrótce będziemy mogli pochwalić się pierwszymi podpisanymi umowami z nowymi właścicielami i najemcami - powiedział prezes KSSE Janusz Michałek, wyrażając nadzieję na przyciągnięcie do Siemianowic inwestorów z krajowej i zagranicznej czołówki.
- W przyciąganiu inwestorów pomagają nam elastyczne możliwości aranżacji powierzchni magazynowych, biurowych oraz przemysłowych, połączone z dogodną lokalizacją, postrzeganą cały czas z perspektywy dużych Katowic - dodał prezes Strefy.
Prezes TF Silesia Jadwiga Dyktus oceniła, że zadaszona powierzchnia ponad 66 tys. m kw. hal z możliwością dowolnej aranżacji to atrakcyjna propozycja dla biznesu. - Zapraszamy inwestorów i najemców zainteresowanych przygotowaniem pod ich potrzeby powierzchni nie mniejszej niż 2-3 tys. m kw. Oferujemy umowy deweloperskie na czas określony z indywidualnie negocjowanymi warunkami - wyjaśniła.
Przekształcenie terenów byłej Walcowni Rur Jedność w Śląskie Centrum Biznesu i Technologii to jeden z największych projektów gospodarczych w Siemianowicach Śląskich w ostatnich latach - jego efektem ma być powstanie dzielnicy przeznaczonej dla nowoczesnego biznesu. - Liczę, że ta inwestycja pozwoli na utworzenie co najmniej kilku tysięcy nowych miejsc pracy - powiedział prezydent miasta Rafał Piech, w którego obecności zawarto poniedziałkowe porozumienie.
Projekt budowy walcowni rur bez szwu rozpoczęła w 1978 r. działająca wówczas w Siemianowicach Śląskich, dziś już nieistniejąca, Huta Jedność. Przerwanie finansowania inwestycji w 2001 r. spowodowało wstrzymanie prac. Utrata zewnętrznych źródeł finansowania przyczyniła się do zaniechania gotowej już w ok. 95 proc. inwestycji, a także do znacznego rozczłonkowania praw do majątku WRJ.
W 2003 r. Huta Jedność, po blisko dwóch wiekach działalności, została postawiona w stan likwidacji, a w połowie 2017 r. ostatecznie wykreślona z Krajowego Rejestru Sądowego. Duża część terenu dawnej huty została kupiona przez prywatnego inwestora.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.