- Dziś lub jutro powinna zostać wypracowana umowa społeczna ze związkami górniczymi dotycząca transformacji energetycznej tego regionu. Pozostało niewiele punktów rozbieżnych - powiedział w czwartek, 18 marca na antenie Polskiego Radia Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych, pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego.
Wyjaśnił, że w przyszłym tygodniu będzie prawdopodobnie szansa na podpisanie dokumentu, który ma fundamentalne znaczenie nie tylko dla samego sektora górnictwa węgla kamiennego czy energetyki, ale dla całej polskiej gospodarki.
Potwierdził także, że rok 2049 będzie tym, w którym z polskich kopalni wyjedzie ostatnia tona węgla. - Nastąpi to najprawdopodobniej w najbardziej efektywnych dziś zakładach, czyli rybnickich oraz w Bogdance - dodał.
Przypomnijmy, że koleja tura rozmów na temat umowy społecznej rozpocznie się w czwartek, w południe, w gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Umowa jest prawnie bez znaczenia! Tylko i wyłącznie Ustawa Sejmowa ze wszystkimi szczegłami dot. np. finansowania daje podstawę do działania i zamykania GWK
A dziś w radio 24 wielki wiceminister od górnictwa łyknął bez zająknięcia stwierdzenie dziennikarza że .... METAN JEST PRODUKTEM SPALANIA GAZU .....dla niezorientowanych w temacie ...METAN -Powstaje on w przyrodzie w wyniku beztlenowego rozkładu szczątków roślinnych (np. na bagnach), tworząc tzw. gaz błotny. Stanowi też główny składnik gazu kopalnianego i gazu ziemnego (zwykle ≥90%). Głównym źródłem metanu jest gaz ziemny i pokłady węgla . KURTYNA