Deklaracja wiceministra aktywów państwowych Artura Sobonia o tym, że nie są prowadzone żadne prace nad połączeniem Grupy Tauron i Polskiej Grupy Energetycznej, nie uspokoiła nastrojów w spółce. Związkowcy wciąż obawiają się, że koncern zostanie zlikwidowany, a część pracowników spośród 26-tysięcznej załogi straci pracę.
O planach wchłonięcia Grupy Tauron przez PGE związkowcy mówią od kilku tygodni. Przedstawiciele strony społecznej alarmują, że po wydzieleniu aktywów węglowych Tauron ma zostać zlikwidowany i przejęty przez największy polski koncern energetyczny. Według nich kolejnym krokiem w realizacji tego scenariusza ma być wybór na stanowisko prezesa Tauron Polska Energia jednego z wiceprezesów PGE.
„W związku z narastającym konfliktem społecznym wynikającym z nieprzemyślanych decyzji właścicielskich i zarządczych oraz w celu przeciwdziałania wybuchowi niekontrolowanego niezadowolenia społecznego zwracamy się o podjęcie niezbędnych działań w celu zablokowania tak podjętych decyzji personalnych” – można przeczytać w liście przedstawicieli największych central związkowych, w którym domagają się pilnego spotkania w tej sprawie z premierem Mateuszem Morawieckim oraz wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim.
O tym, że takie rozwiązanie nie jest brane pod uwagę, zapewnił pod koniec ub. tygodnia wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń. Dodał, że obecnie resort prowadzi jedynie prace dotyczące wydzielenia aktywów węglowych ze spółek energetycznych.
– W tej chwili pracujemy wyłącznie nad wydzieleniem aktywów węglowych z naszych spółek energetycznych do odrębnego podmiotu bądź podmiotów, natomiast nie pracujemy nad konsolidacją pozostałych aktywów spółek elektroenergetycznych – powiedział Soboń.
Słowa wiceministra aktywów państwowych nie ostudziły jednak nastrojów w Tauronie.
– Deklaracja ministra Sobonia nas nie uspokoiła i absolutnie nie rozwiała naszych wątpliwości. Naszym celem jest utrzymanie Grupy Tauron w obecnym kształcie organizacyjnym ze wszystkimi segmentami, począwszy od Wydobycia poprzez Wytwarzanie i Ciepło, a na Dystrybucji kończąc. Natomiast patrząc na działania rządu można się spodziewać, że po oddzieleniu całych aktywów węglowych zostanie właściwie sama Dystrybucja oraz spółki, które wspomagają działanie Grupy. W tym kontekście można potraktować jako prawdziwe słowa ministra o braku planów połączenia Taurona i PGE, natomiast one wcale nie wykluczają, że PGE nie wchłonie tego, co zostanie z Taurona po wydzieleniu całych aktywów węglowych, czyli Wydobycia, Wytwarzania i Ciepła. Doświadczenie pokazuje, że takie przejęcie będzie wiązało się ze zwolnieniami. Według naszych szacunków będzie to oznaczało likwidację kilku tysięcy miejsc pracy głównie w naszych spółkach z obszaru wsparcia. Na to absolutnie się nie zgadzamy – mówi Waldemar Sopata, przewodniczący NSZZ Solidarność w Tauronie Wydobycie.
Jak dodaje związkowiec, w piątek, 12 marca, organizacje związkowe z Grupy Tauron złożyły żądanie w trybie ustawy o sporach zbiorowych dotyczące podwyżek.
– Spór dotyczy podwyżek, o których rozmawialiśmy z zarządem już w minionym roku. Wtedy podpisaliśmy porozumienie, że ta kwestia zostanie rozwiązana do końca pierwszego kwartału tego roku. Natomiast oprócz tego chcemy się spotkać z władzami spółki, żeby porozmawiać zwłaszcza o przyszłości całej Grupy Tauron. Oprócz utrzymania dotychczasowej struktury organizacyjnej domagamy się również utrzymania stanu zatrudnienia – tłumaczy związkowiec.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Obawy związkowców w pełni uzasadnione , w rezultacie fuzji może okazać się , że jest ich o wielu za dużo, buhaha!!