Jak poinformował przewodniczący górniczej Solidarności Bogusław Hutek, we wtorek, 16 marca, odbędą się spotkania organizacji związkowych z zarządami Polskiej Grupy Górniczej i Jastrzębskiej Spółki Węglowej dotyczące gwarancji pracy.
Zapis dotyczący gwarancji zatrudnienia do emerytury dla górników i pracowników przeróbki to jeden z głównych punktów rozbieżnych pomiędzy stroną rządową i związkami zawodowymi, który stoi na drodze podpisania umowy społecznej dla górnictwa. Związkowcy obstawali przy zapisie ustawowym, ale na takie rozwiązanie nie chciała się zgodzić strona rządowa. W efekcie ustalono, że odpowiednie zapisy mają zostać ustalone na poziomie poszczególnych spółek górniczych.
Jak przekazał szef górniczej Solidarności Bogusław Hutek we wtorek mają się odbyć spotkania w tej sprawie w PGG oraz JSW. Jak ustaliliśmy takie spotkanie ma się również w Tauronie Wydobycie. W wszystkich spółkach strona związkowa spotka się z zarządami spółek o tej samej porze - o godz. 11.
- Zobaczymy, jakie propozycje przedstawi zarząd PGG i będziemy nad nimi dyskutować. Jednak póki co, mamy informacje, że to, co zostanie przedstawione to nie projekt zarządów, tylko projekt przygotowany przez doradców z firmy DZP. Jeśli to się potwierdzi, to rozmowy nie potrwają długo. Nie może być tak, że zarządy spółek zostały ubezwłasnowolnione i doradcy będą decydować, o tym, co będzie w spółkach podpisane. Z naszych informacji wynika, że z przygotowanego przez nas projektu została wyrzucona połowa zapisów. Nie ma nawet tego dotyczącego działań odszkodowawczych dla pracowników, jeżeli kopalnia zostałaby niesłusznie zlikwidowana. Oczywiście możemy iść na pewne ustępstwa, bo w naszej propozycji było bardzo mocne zabezpieczenie pracowników, ale nie możemy się zgodzić na rezygnację z kluczowych zapisów. W takim wypadku będziemy żądali powrotu do kwestii zapisów ustawowych – powiedział przed rozpoczęciem spotkania Hutek.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
~Darek Ile kosztują rocznie PGG usługi firmy doradczej?
PGG spółka odroczyła lub rozłożyła na raty wpłaty na ZUS dla pracowników na marzec, kwiecień i maj. W sumie to ok. 300 mln zł. To mniej więcej tyle samo, ile kosztowały wypłacone niedawno 14-ki.