Kobiety w polskim górnictwie to temat przewodni najnowszego wydania Górniczej, którą do rąk naszych Czytelników oddamy w czwartek, 11 marca. Zagadnieniu temu poświęciliśmy dodatek, w którym przedstawiamy m.in. postać Malwiny Smulskiej – panią geolog z kopalni Budryk w Ornontowicach.
W nowym numerze relacjonujemy też, jak przebiegają prace nad połączeniem kopalń Staszic i Wujek. Z początkiem tego roku ich „mariaż” stał się faktem na papierze. Teraz trwają roboty, które mają się zakończyć się połączeniem wyrobisk obu ruchów kopalni należącej do Polskiej Grupy Górniczej.
- Wykonanie obydwu wyrobisk pozwoli na przekierowanie nadawy z pola L ruchu Wujek do ruchu Murcki-Staszic, a ponadto na odprowadzenie części zużytego powietrza do szybu V ruchu Murcki-Staszic. Planowane zakończenie tych robót spodziewane jest na początek września tego roku – tłumaczy Grzegorz Rutkowski, zastępca kierownika Działu Przygotowania Produkcji w kopalni Staszic-Wujek.
Red. Kajetan Berezowski przedstawia także jak w Halembie już w latach 90. ubiegłego stulecia górnicy „na taśmie” jeździli do przodka i było to dozwolone. Rudzka kopalnia wróciła do tego sposobu transportu ludzi.
- Każdy górnik jest na tyle sprawny fizycznie, że wsiadanie na taśmociąg przystosowany do jazdy ludzi nie sprawi mu najmniejszego problemu. Choć zajmowanie miejsc odbywa się w trakcie biegu taśmy, nie zanotowaliśmy żadnego wypadku. Tego rodzaju transport jest zgodny z obowiązującymi przepisami – zapewnia Grzegorz Stanik, główny inżynier górniczy w ruchu Halemba kopalni Ruda.
Piszemy również o nadziejach, jakie z wydobyciem węgla koksującego wiąże innych ruch kopalni Ruda, czyli ruch Bielszowice. PGG powołała zespół, który oceni możliwości w tym zakresie. Jest to efekt działań senator Doroty Tobiszowskiej, która skierowała w tej sprawie petycję do Ministerstwa Aktywów Państwowych.
W najnowszym wydaniu przedstawiamy wyniki konkursu Górniczy Sukces Roku. W kategorii Osobowość Roku uhonorowany został wiceprezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej ds. technicznych i operacyjnych dr inż. Artur Dyczko. Kapituła konkursu doceniła jako pracę na rzecz spółki, a także działania jako szefa Sztabu Kryzysowego i prezesa Fundacji JSW.
Przyglądamy się też, jak przebiegają rozmowy wiceministra aktywów państwowych Artura Sobonia ze śląskimi samorządowcami, którzy chcą, aby ich głos - a także postulaty ze strony firm zaplecza górniczego - zostały uwzględnione w czasie prac nad umową społeczną, która ma określić przyszłość naszego regionu. Strona rządowa i strona związkowa mają spotkać się w sprawie dokumentu w tym tygodniu, o czym przypomina red. Jacek Madeja.
Zachęcamy także do lektury rozmowy z socjologiem z Uniwersytetu Śląskiego prof. Markiem Szczepańskim, który badał losy górników przed laty, gdy otrzymali oni odprawy z kopalń.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.