Władze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii chcą reprezentować swoje gminy członkowskie w rządowym programie Stop Smog, który zakłada inwestycje antysmogowe w domach jednorodzinnych osób ubogich energetycznie. GZM proponuje też gminom m.in. współfinansowanie tych zadań.
Zrzeszająca 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego GZM może brać udział w działającym od lutego 2019 r. programie Stop Smog w efekcie jej starań o zmianę w zapisach ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Nowelizację, umożliwiającą m.in. udział GZM w programie wraz z zainteresowanymi gminami, prezydent podpisał 13 listopada ub. roku.
Jak poinformował Witold Trólka z biura prasowego Metropolii, tego dnia władze GZM przedstawiły przedstawicielom swoich gmin proponowane ramy współpracy przy realizacji programu Stop Smog.
Cytowana przez Trólkę dyr. departamentu infrastruktury i środowiska w urzędzie metropolitalnym Blanka Romanowska uściśliła, że współpraca będzie m.in. wymagała zawarcia przez Metropolię reprezentującą gminy, które przystąpią do wspólnego projektu, porozumienia z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który jest operatorem programu.
Proponowane wsparcie Metropolii dla gmin ma opierać się na organizacji i koordynacji działań w programie, a także ich współfinansowaniu. GZM oferuje gminom m.in. przygotowanie wniosków do NFOŚiGW, oszacowanie zmniejszenia zapotrzebowania na ciepło grzewcze, sporządzenie harmonogramu rzeczowo-finansowego, zawarcie porozumienia oraz rozliczenie programu.
Propozycje złożone gminom to początek konsultacji, które mają na celu ustalenie zasad współpracy, zasięg programu oraz ramy podziału kosztów między Metropolię, gminy oraz mieszkańców - wyjaśniła ideę piątkowego spotkania z gminami Romanowska.
Władze Metropolii już w ub. roku oceniały, że udział w programie Stop Smog może zwiększyć skuteczność działań GZM w oddziaływaniu na środowisko. Wskazywały na potrzebę skoordynowania go z innymi działaniami na rzecz gmin w ramach metropolitalnego Programu Ograniczania Niskiej Emisji.
Program Stop Smog jest realizowany na podstawie przepisów ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Przewiduje dotacje do termomodernizacji prywatnych budynków jednorodzinnych należących do osób ubogich energetycznie wraz z wymianą nieekologicznego źródła ciepła, przyłączeniem budynku do sieci ciepłowniczej, elektroenergetycznej lub gazowej.
Realizacja programu Stop Smog ma potrwać do końca 2024 r., a jego całkowity budżet wynieść 1,2 mld zł. W tej kwocie ok. 883 mln zł zapewnia budżet państwa (poprzez dotacje dla gmin sięgające do 70 proc. kosztów); pozostałą część finansują gminy.
Zgodnie z danymi z października ub. roku ze strony programu do tamtego czasu w kraju do programu Stop Smog przystąpiło 7 gmin. Wśród nich znalazł się wchodzący w skład GZM Sosnowiec, a z terenu woj. śląskiego - także Rybnik (samorząd tego miasta ogłosił, że zamierza przeprowadzić inwestycje w ramach Stop Smog w limicie do 100 zgłoszonych, najmniej zamożnych gospodarstw domowych).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.