Pięciodniowy, organizowany pod egidą ONZ szczyt cyfrowy IGF 2021 odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach (MCK) w dniach 6-10 grudnia br. Wydarzenie zostało przeniesione na ten termin - z powodu pandemii - z grudnia ub. roku.
O sprawie poinformował w piątek na swoim facebookowym profilu wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.
Wojewoda odbył wideokonferencję z przewodniczącym komitetu organizacyjnego IGF 2001 Krzysztofem Szubertem.
- Mamy już bardzo dużo zgłoszeń ze strony firm, które chcą uczestniczyć w tym wydarzeniu. Planujemy zorganizować nawet do 300 paneli dyskusyjnych - zasygnalizował cytowany we wpisie wojewody Szubert.
- Mamy już doświadczenia z organizacją międzynarodowych szczytów w MCK. Miejsce i region są przygotowane na tego typu spotkania - podkreślił wojewoda Wieczorek, nawiązując do pomyślnej organizacji w Katowicach szczytu klimatycznego ONZ - COP24 - pod koniec 2018 r. i przygotowywanego na czerwiec 2022 r. Światowego Forum Miejskiego.
Zgodnie z informacjami serwisu gov.pl IGF (Internet Governance Forum - Światowe Forum Zarządzania Internetem) to międzynarodowe spotkanie z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych, umożliwiające globalną dyskusję o rozwoju internetu. Jest miejscem wymiany myśli i doświadczeń w zakresie zarządzania internetem.
W Światowym Forum Zarządzania Internetem 2021 udział wezmą ustawodawcy, przedsiębiorcy, przedstawiciele świata nauki i organizacji pozarządowych. Kilka tysięcy osób z całego świata ma dyskutować o możliwościach i wyzwaniach stawianych przez internet, a także sposobach pełnego wykorzystania jego potencjału.
O grudniowym szczycie IGF 2021 mówił też w piątek sekretarz stanu w KPRM ds. cyfryzacji Marek Zagórski, komentując swój udział w zdalnej konferencji Digital Services Act. The new rulebook for the digital economy, poświęconej unijnemu rozporządzeniu o usługach cyfrowych.
Jak przypomniano w komunikacie wydziału promocji polityki cyfrowej KPRM, projekt rozporządzenia o usługach cyfrowych (Digital Services Act) Komisja Europejska zaprezentowała w grudniu ub. roku.
Rozporządzenie wprowadzi m.in. nowe przepisy dotyczące usług cyfrowych, w tym mediów społecznościowych, platform handlu elektronicznego i innych platform internetowych działających w Unii Europejskiej. Dotknie też zagadnień m.in. usuwania nielegalnych treści z internetu, ochrony wolności słowa, zasad moderowania treści przez platformy internetowe czy reklamy online.
W kontekście m.in. prac nad tym dokumentem minister Zagórski wskazał na rolę dialogu globalnego akcentując, że prawo świata cyfrowego jest tym silniejsze, im szerzej jest stosowane.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.