W najbliższych dniach kurs EUR/PLN może przekroczyć 4,60. Później jednak możliwe są spadki, gdyż krajowa waluta jest już mocno niedowartościowana względem euro - ocenił starszy ekonomista ING Banku Śląskiego Piotr Popławski. W piątek kurs EUR/PLN, po niemal 3-proc. wzroście, znalazł się najwyżej od 4 miesięcy.
- W piątek eurodolar kontynuuje spadki, po lepszych od oczekiwań danych z amerykańskiego rynku pracy. Teraz pewnie będzie testował okolice poziomu 1,1850. W związku z tym na przełomie tygodnia kurs EUR/PLN może przekroczyć 4,60 - powiedział Piotr Popławski.
- Według naszych szacunków złoty jest już mocno niedowartościowany wobec euro i w przyszłym tygodniu powinien wracać do umocnienia. Ewentualnie możemy zobaczyć stabilizację na wyższych poziomach - dodał.
Ekonomista zwrócił uwagę na piątkową konferencję prezesa NBP.
Prezes Adam Glapiński przypomniał m.in., że NBP zaangażuje się w kwestię kredytów CHF wyłącznie wtedy, gdy rozwiązanie będzie obejmowało większość tego typu kredytów i większość banków.
- Rynek może traktować tą wypowiedź jako przesłankę do dalszego osłabienia złotego. NBP chciał słabszego złotego i ta retoryka może temu służyć - ocenił Popławski.
Dodał, że gołębia retoryka prezesa dodatkowo zwiększa presję na osłabianie się złotego.
W piątek złoty kontynuował osłabienie i na koniec dnia zbliżył się do 4,60/EUR i 3,86/USD. Notowania euro wzrosły niemal 3 proc. i są najwyżej od ponad czterech miesięcy. Dolar jest najdroższy od pierwszej dekady listopada. Dolar umacniał się do euro i na koniec dnia był w okolicy 1,19.
Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych wzrosła w lutym o 379 tys. wobec oczekiwanej zwyżki o 182 tys. i wobec wzrostu o 166 tys. miesiąc wcześniej rewizji z +49 tys. - podał amerykański Departament Pracy. Stopa bezrobocia w USA wyniosła 6,2 proc., oczekiwano 6,3 proc. wobec 6,3 proc. miesiąc wcześniej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.