Wiceminister aktywów państwowych i pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego Artur Soboń spotkał się w piątek, 5 marca, w Rudzie Śląskiej z samorządowcami z województwa śląskiego, którzy chcą zorganizować śląski okrągły stół w sprawie transformacji energetycznej - poinformowały portal netTG.pl służby prasowe Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.
Poza ŚZGiP w spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele Stowarzyszenia Gmin Górniczych, Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, a także Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, którzy przedstawili wiceministrowi listę tematów do przedyskutowania w ramach okrągłego stołu, o który postulują.
Przypomnijmy, że w poniedziałek SGGP, ŚZGiP oraz GIPH przedstawiły w Rudzie Śląskiej wspólny apel-stanowisko, w których wskazały konieczność rozmowy o przyszłości regonu, którego wielu mieszkańców jest związanych zawodowo z górnictwem węgla kamiennego bezpośrednio lub pośrednio poprzez pracę w firmach kooperujących z branżą wydobywczą.
- Cieszymy się, że samorządy lokalne o charakterze górniczym chcą uczestniczyć w pracach związanych z restrukturyzacją górnictwa – podkreślił na początku spotkania wiceminister Soboń.
Samorządowe propozycje
Strona samorządowa i reprezentująca sektor okołogórniczy oraz biznesu przedstawiła propozycje obszarów tematycznych, które w związku z wygaszaniem górnictwa węglowego powinny być elementem umowy społecznej.
Są to m.in. takie kwestie jak likwidacja szkód górniczych, zabezpieczenie terenów pod ziemią oraz na powierzchni, czy likwidacja zwałów oraz zagospodarowywanie hałd i odpadów.
Kolejne omawiane tematy dotyczyły wskazania liczby miejsc pracy traconych w poszczególnych kopalniach w kolejnych latach oraz określenia inwestycji strategicznych, dających gwarancję zatrudnienia młodym górnikom. Jednocześnie podniesiony został postulat dotyczący uproszczenia ścieżki realizacji inwestycji, głównie w zakresie planistycznym.
Samorządowcy oczekują także wskazania mechanizmu podziału środków dla poszczególnych gmin górniczych, niezależnie czy kopalnie były, są czy będą zamykane oraz dla tych, w których było wyłącznie wydobycie, bez zakładów górniczych.
Lista jest otwarta
Uczestnicy spotkania zwracali uwagę także na problem rekompensaty dla gmin za utracone dochody z PIT i CIT oraz na opracowanie mechanizmu przekazywania majątku do gmin lub wnoszenia go do firm nowopowstających. Inny poruszany postulat dotyczył podania miejsc i czasu lokowania inwestycji zapewniających nową energię, a także wsparcia transformacji gospodarczej firm i instytucji działających w otoczeniu górnictwa.
- To otwarta lista zagadnień, w ramach których chcemy poszukiwać w pierwszej kolejności rozwiązań systemowych. Ich podbudową powinny być odpowiednie przepisy prawa i zagwarantowane fundusze – wyjaśnił prezes GIPH Janusz Olszowski.
- Problemy, na które zwracamy uwagę, dotyczą wielu zasadniczych zagadnień związanych m.in. z gospodarką, ekonomią, środowiskiem czy aspektami społecznymi. Te kwestie powinny być przedmiotem szerokiej umowy społecznej, wypracowanej w ramach śląskiego okrągłego stołu - stwierdziła przewodnicząca SGGP i prezydent Jastrzębia-Zdroju Anna Hetman.
Natomiast przewodniczący ŚZGiP oraz prezydent Rybnika Piotr Kuczera podkreślił, że do okrągłego stołu jego inicjatorzy zapraszają przedstawicieli rządu RP, władz województwa śląskiego, a także środowiska nauki w naszym regionie.
Podczas spotkania uzgodniono, że strona samorządowa i reprezentująca sektor okołogórniczy oraz biznesu przekaże w najbliższym czasie wiceministrowi Arturowi Soboniowi listę zagadnień problemowych z ich szerszą charakterystyką.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.