Bariery szczeblinkowe u-11a jak sama nazwa mówi wykonane są ze szczebelków. Bariery u 11 pełnią wiele funkcji. Ich podstawowym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego (samochodowego i rowerowego) oraz pieszego. Bariera u 11 stanowi estetyczną, jak i skuteczną blokadę przed wjazdem niepożądanych pojazdów na plac, skwer, chodnik lub ścieżkę rowerową. Bez bariery u 11 brak wyraźnych granic między ruchem drogowym, pieszym i rowerowym mógłby doprowadzić do kolizji pomiędzy osobami i pojazdami i spowodować zagrożenie bezpieczeństwa przebywających tam osób.
Bariery U 11 montowane są również na zboczach wzniesień, pagórków, w terenie górzystym, zabezpieczają w ten sposób przed upadkiem z wysokości.
Bariera drogowa u 11 to praktyczna i estetyczna konstrukcja, a ponadto trwała na odkształcenia mechaniczne. Szczebelki nie wyginają się łatwo, co daje pewność, że stanowią optymalne zabezpieczenie. Bariery szczeblinkowe dostępne są w różnej kolorystyce. Wersją najbardziej popularną jest u 11.
Bariera u 11 zabezpiecza przed upadkiem z wysokości
Bariery u 11 nazywane są również balustradami mostowymi. Ich główną funkcją jest zapewnienie bezpieczeństwa ruchu zarówno pieszym, rowerzystom, jak i innym uczestnikom ruchu na wszystkich powierzchniach wyższych niż 0,5 m nad poziomem terenu. Umieszcza się je również w okolicach pasa drogowego. Korzysta się z nich na mostach, różnego typu nasypach, wiaduktach, pochylniach oraz na schodach. Wszędzie tam, gdzie istnieje choćby niewielkie prawdopodobieństwo upadku z wysokości, u 11 znajduje zastosowanie.
Różne rodzaje barier szczeblinkowych
Bariera drogowa u 11 występuje w różnych wariantach. Każdy z nich posiada inne wymiary. Większość barier u 11 wyprodukowana została z rurek nośnych ocynkowanych. Posiadają one średnicę ponad 48 mm (48,3 mm) i grubość ścianki wynoszącą 2 mm.
Rurki w szczeblinkach zostały pomalowane w sposób proszkowy. Kolorystyka szczeblinek jest bogata, obejmuje wszystkie kolory z palety RAL. Szczeblinki przytwierdza się do podłoża betonowaniem albo przy wykorzystaniu specjalnych kołków montażowych.
Wymiary barier szczeblinkowych
Wysokość balustrady znajdującej się przy chodnikach wynosi 1,1 m. W przypadku ścieżek rowerowych u 11 są nieco wyższe – 1,2 m, natomiast nad liniami kolejowymi i tramwajowymi ich wysokość jest najwyższa i wynosi 1,3 m. Szczeblinki są rozstawione na szerokości 14 cm. Taki rozstaw jest optymalny do zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości, skutecznie chroni dzieci i przedmioty przenoszone przez pieszych.
Bariera określana jako typ lubelski – posiada długość 2 m, a wysokość 1,6 m. Wypełniona jest płaskownikiem o wymiarach 20 na 4 mm.
Bariera u 11 wyposażona w rurę nośną cieńszą (48,3 mm) albo grubszą (60,3 mm) oraz dwa warianty wysokości 2,4 m albo 1,6 m. Na szczeblinki składają się rury o wymiarach 20 na 1,5 mm.
Barierka szczeblinkowa o długości 2 m, wysokości 1,6 m, posiadająca wypełnienie w postaci rury o wymiarze 26,9 mm i średnicy 2 mm.
Bariera u 11, która ma długość 1,5 m, wysokość 1,6 m i wypełniona jest prętem o średnicy 16 mm.
Podsumowanie
Bariery szczeblinkowe dostępne w różnych wariantach i wymiarach, dostosowane są do miejsc przeznaczenia. Wykonane z mocnych i trwałych elementów mają za zadanie wyraźne oddzielenie miejsc wyznaczonych do ruchu pieszego, drogowego i rowerowego. Kolorystyka barier u 11 powinna odpowiadać funkcji, jaką mają spełniać, np. w przypadku ochrony przed upadkiem z wysokości dobrze jest zastosować bariery żółte. Ten wyrazisty, jaskrawy kolor stanowi doskonałe ostrzeżenie przed możliwym zagrożeniem. W mniej niebezpiecznych punktach można np. zastosować bariery granatowe. Dobór kolorystyki jest opcjonalny, warto jednak wziąć go pod uwagę w przypadku montażu bariery u 11 w określonym miejscu.
Po więcej informacji dotyczących barier u-11a zapraszamy na stronę producenta - firmę Tioman: www.tioman.pl.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.