- Szacunek stopy bezrobocia w lutym na poziomie 6,6 proc. kształtuje się nieznacznie powyżej prognoz rynkowych (6,4-6,5 proc.). Oznacza on wzrost liczby bezrobotnych o około 10 tys., do 1,1 mln - informuje w komentarzu Piotr Dmitrowski z Biura Badań i Analiz BGK.
- Taki wynik wskazuje na nieznaczne pogorszenie pozytywnego trendu, jaki widzieliśmy w ostatnich miesiącach, analizując dane dotyczące liczby bezrobotnych - mówi cytowany w komentarzu analityk.
Jego zdaniem osłabienie może być związane z przedłużającymi się restrykcjami epidemicznymi, dotykającymi w pierwszej kolejności takie branże sektora usługowego, jak gastronomia i hotelarstwo.
- Ponadto trudne warunki atmosferyczne w ubiegłym miesiącu mogły przełożyć się na słabszy popyt na pracę w sektorze budowlanym - dodaje Dmitrowski.
Uważa on, że kolejne miesiące przyniosą typowy dla wiosennego okresu spadek liczby bezrobotnych.
Skala spadku będzie przy tym zależeć od ewentualnego łagodzenia restrykcji epidemicznych. Jeśli ograniczenia działalności przedsiębiorstw będą zdejmowane, to spadek liczby bezrobotnych będzie silniejszy od wzorca sezonowego - wskazuje analityk.
Jak poinformowało w czwartek Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w lutym 2021 r. 6,6 proc. To o 0,1 pkt. proc. więcej niż w styczniu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.