Szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w lutym 2021 r. 6,6 proc., to o 0,1 pkt proc. więcej niż w styczniu - poinformowało w czwartek Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Rok do roku wzrost wyniósł 1,1 pkt proc.
W żadnym województwie wskaźnik bezrobocia nie przekroczył 11 proc. - wskazało MRPiT. Najniższą stopę bezrobocia rejestrowanego zanotowano w wielkopolskim (4 proc.), a najwyższą w warmińsko-mazurskim (10,7 proc.).
Jak podało MRPiT, liczba bezrobotnych w końcu lutego br. wyniosła 1 mln 100,6 tys. osób bezrobotnych i - w porównaniu do końca stycznia br. wzrosła o 10,2 tys. osób, czyli o 0,9 proc.
Wzrost osób bezrobotnych w lutym br. był 4-krotnie mniejszy niż w styczniu br. - wskazała cytowana w czwartkowym komunikacie resortu wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek. Dodała, że w lutym liczba bezrobotnych zwiększyła się o nieco ponad 10 tys. osób, podczas gdy w styczniu wzrost wyniósł prawie 44 tys. arówno w styczniu jak i w lutym zwiększyła się liczba miejsc aktywizacji zawodowej. W obu miesiącach przekraczała ona 100 tysięcy, czyli była o ok. 20 tys. wyższa niż w listopadzie, czy grudniu ubiegłego roku - zaznaczyła Michałek.
Według resortu, w obliczu obecnych trudności, w jakich funkcjonuje gospodarka w związku z pandemią, sytuacja na rynku pracy jest wciąż lepsza niż w czasie ostatniego kryzysu. Podano, że w rejestrach urzędów pracy pozostaje 2-krotnie niższa liczba bezrobotnych, a notowane sezonowe wzrosty są zdecydowanie słabsze. Zwrócono uwagę, że wprawdzie od 2017 r. w lutym notowane były spadki poziomu rejestrowanego bezrobocia, ale w latach wcześniejszych zwykle luty był miesiącem, w którym liczba bezrobotnych rosła, co związane jest z sezonowością wykonywania niektórych prac. Wówczas wzrost notowany był nie tylko w lutym, ale nawet w marcu - dodano.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.