Do 14 marca wydłużono okres dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców dzieci do 8. roku życia, w sytuacji gdy placówka, do której uczęszcza maluch została zamknięta w związku Covid-19. O takie wsparcie mogą ubiegać się także opiekunowie starszych uczniów, ale tylko wówczas, gdy dziecko ma odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności - informuje ZUS.
Rodzice nadal będą mogli korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Termin na jaki został ustalony mija z 14 marca. Nie zmienione pozostają warunki i zasady przyznawania świadczenia.
- Tak jak poprzednio, świadczenie przysługuje rodzicowi na opiekę nad dzieckiem, gdy szkoła, przedszkole, żłobek lub inna placówka oświatowa jest zamknięta z powodu Covid-19 lub gdy działa w ograniczonym zakresie i przez to nie zapewnia dziecku opieki. Warunkiem wypłaty świadczenia jest to, że rodzic musi podlegać ubezpieczeniu chorobowemu, a drugi z opiekunów nie ma możliwości zapewnienia w tym czasie opieki nad dzieckiem – mówi Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy śląskiego ZUS-u.
ZUS przypomina, że do wypłaty zasiłku potrzebne jest oświadczenie rodzica. Należy je przesłać pracodawcy lub zleceniodawcy. Natomiast rodzic, który prowadzi własną firmę, składa dokument w ZUS-ie. Wzór oświadczenia jest dostępny na stronie internetowej www.zus.pl.
Miesięczny zasiłek opiekuńczy – zarówno dodatkowy z powodu Covid-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych – wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.