W Katowicach rusza trzecia już edycja akcji wCOP drzewo, nawiązującej do organizowanego w tym mieście szczytu klimatycznego ONZ - COP24. Dzięki uruchomionej w 2018 r. aplikacji mieszkańcy mogą wskazać miejsca, w których powinny pojawić się drzewa.
Do tej pory miasto posadziło blisko tysiąc drzew w lokalizacjach wybranych za pośrednictwem tej aplikacji - podał lokalny samorząd.
- Zdajemy sobie sprawę z roli drzew w mieście, dlatego ponad dwa lata temu zaprosiliśmy mieszkańców do wspólnego sadzenia, udostępniając im w tym celu proste narzędzie. Dzięki projektowi rośnie już blisko tysiąc drzew z aplikacji i właśnie otwiera się szansa na kolejne. Chcemy kontynuować ten projekt również dlatego, że widzimy jak bardzo angażuje lokalne społeczności i jak dużo daje im satysfakcji - powiedział prezydent Katowic Marcin Krupa.
Miasto ogłasza kolejny nabór zgłoszeń, które jak zawsze można składać za pomocą aplikacji dostępnej pod adresem https://wcopdrzewo.katowice.eu. Na stronie opisane są zasady udziału w projekcie, można też znaleźć odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania. Samo złożenie wniosku jest bardzo proste. Wystarczy wejść w zakładkę Zasadź drzewo, zaznaczyć miejsce na mapie, w kolejnych krokach dodać opis, określić liczbę sztuk - maksymalnie pięć w jednym wniosku - i wskazać jaką główną funkcję drzewo miałoby w danym miejscu pełnić (np. przesłona wizualna, ochrona przed hałasem).
Aplikacja akceptuje tylko te lokalizacje, które znajdują się na terenie miasta. Jeśli teren jest prywatny, automatycznie je odrzuca. Można też prześledzić mapę i sprawdzić, gdzie drzewa już zostały posadzone w ramach programu. Zgłaszanie wniosków potrwa do końca kwietnia. Każde zgłoszenie musi przejść proces weryfikacji, którym zajmuje się specjalnie powołany w tym celu zespół, złożony z pracowników Urzędu Miasta i miejskich jednostek.
- Na tym etapie część wniosków nie przechodzi weryfikacji pozytywnie, mieszkańcy są jednak informowani o powodach negatywnej oceny danej lokalizacji. Najbardziej aktywni użytkownicy aplikacji zgłaszają po kilkanaście propozycji i są w stanie wzbogacić w ten sposób swoją okolicę nawet o kilkadziesiąt drzew - zaznaczyła koordynatorka projektów społecznych w katowickim magistracie Wioleta Niziołek-Żądło.
W ramach akcji sadzone są drzewa o wysokości minimum 2,5 metra i obwodzie pnia co najmniej 12-24 cm. To gatunki rodzime, często wskazane przez samych mieszkańców m.in. jabłonie, wiśnie, klony, głogi, brzozy, sosny, dęby, lipy, jesiony, topole, świerki, buki i jarząby.
Szczyt klimatyczny COP24 odbywał się w Katowicach w grudniu 2018 r. Wzięli w nim udział przedstawiciele prawie 200 państw - wraz z obserwatorami i dziennikarzami w trwającym dwa tygodnie wydarzeniu uczestniczyło ponad 21,5 tys. osób. Przyjęto wówczas tzw. Pakiet katowicki - mapę drogową realizacji Porozumienia paryskiego z 2015 r., mającego na celu ograniczenie globalnego wzrostu temperatury.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.