Profesor Wiesław Blaschke to dla wielu wielki autorytet zawodowy i życiowy. Ten wspaniały człowiek odszedł od nas 23 lutego 2021 r. Jego pogrzeb odbędzie się 2 marca 2021 r. o godz. 13.00 na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
Jego przyjaciele, wspominając go, mówią: „zawsze uprzejmy, dowcipny, z wielką klasą; erudyta imponujący wiedzą, dokonaniami i doświadczeniem", „prawdziwy kolega i pełen profesjonalizmu fachowiec", „ci, którym dane było go znać, mogą przyznać, że umiał słuchać i zawsze był gotów przyjść z radą i pomocą".
Profesor urodził się 10 czerwca 1941 r. w Krakowie, gdzie w 1963 r. ukończył studia na Wydziale Górniczym Akademii Górniczo-Hutniczej ze specjalnością przeróbka mechaniczna. W 1972 r. uzyskał na tej uczelni stopień doktora, a w 1983 r. habilitację. W 2000 r. otrzymał tytuł naukowy profesora. Jego specjalności to: ekonomika pozyskiwania i przetwarzania paliw, gospodarka surowcami mineralnymi, przeróbka surowców mineralnych.
Pracował jako stażysta w kopalniach Ziemowit, Wesoła, Dębieńsko i w Jastrzębsko-Mikołowskim Zjednoczeniu Przemysłu Węglowego. W 1963 r. został asystentem w Katedrze Przeróbki Mechanicznej Kopalin AGH. W latach 1974-1976 pełni funkcję dyrektora do spraw nauki w Instytucie Przeróbki i Wykorzystania Surowców Mineralnych AGH. Pracował także w Polskiej Akademii Nauk.
Był wiceprezesem Węglozbytu oraz doradcą prezesów PAWK-PARG. Następnie został profesorem nadzwyczajnym w Katedrze Przeróbki Kopalin i Utylizacji Odpadów Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Pełni funkcję profesora, kierując także Zakładem Ekonomiki i Badań Rynku Paliwowo-Energetycznego w Instytucie Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN.
Był członkiem Naczelnej Organizacji Technicznej, Polskiej Akademii Umiejętności, Krakowskiego Towarzystwa Technicznego, Polskiego Towarzystwa Przeróbki Kopalin, charytatywnej organizacji Lions Club Kraków Stare Miasto). W 2009 został prezesem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa.
Jest autorem ponad 350 publikacji i 120 opracowań naukowo-badawczych. Pełni wiele funkcji w radach redakcyjnych czasopism naukowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.