Urobek z kamieniołomów melafiru w Tłumaczowie czy Nowej Rudzie Słupcu wywożony jest koleją w głąb Polski przez stację Kłodzko Główne. Niestety przy dojeździe do Kłodzka pociągi muszą zwalniać ze względu na zły stan techniczny trzech mostów. PKP Polskie Linie Kolejowe postanowiły wyremontować te obiekty. Wedle zapowiedzi spółki, zarówno wywóz kruszywa, jak i przewozy pasażerskie powinny się mimo tego odbywać bez przerwy.
- Prace przebudowy obiektów mają zostać tak zaplanowane i poprowadzone, aby była utrzymana przejezdność linii - deklaruje Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy spółki PKP Polskie Linie Kolejowe SA.
Trzy przeznaczone do remontu mosty leżą na terenie Kłodzka i pochodzą z XIX w. Największy z nich znajduje się w kilometrze 0,346. To konstrukcja kratownicowa, pod którą przebiega droga i przepływa Nysa Kłodzka. Ma on dwa przęsła i liczy 201,9 m.
Trzysta metrów od niego znajduje się krótki, trzydziestometrowy wiadukt nad ul. Półwiejską w kilometrze 0,654. Natomiast ponad kilometr dalej istnieje sześcioprzęsłowy most nad rzeką Ścinawką, o długości ponad 182 m, usytuowany w kilometrze 1,824 linii kolejowej nr 286. Na każdym z mostów są dwa tory, dzięki czemu nie trzeba będzie całkowicie wstrzymywać ruchu.
- W ciągu doby przez obiekty przejeżdża średnio 12 pociągów towarowych i 12 pociągów pasażerskich. Obecnie – ze względu na stan techniczny obiektów – obowiązuje tam ograniczenie przędności do 20-30 km/godz. - dodaje Mirosław Siemieniec.
Prace obejmą nie tylko wzmocnienie samych konstrukcji, lecz także tory, roboty z branży teletechnicznej i elektroenergetycznej.
Fragment Gór Kamiennych rozciągający się między powiatem wałbrzyskim a Tłumaczowem obfituje w kopalnie odkrywkowe. Kamieniołomy fedrowały tam lub fedrują nadal m.in. w rejonie Rybnicy Leśnej, Bartnicy, Tłumaczowa czy Nowej Rudy. Pozyskiwany jest tam nie tylko melafir, lecz także inne surowce, w tym piaskowiec. Część kopalń korzysta z transportu samochodowego, inne - jak np. w Tłumaczowie - wyłącznie z kolejowego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.