- W JSW wszyscy sprzedajemy nasz węgiel. Skoro wszyscy go sprzedajemy, to wszyscy musimy dbać o jego jakość - geolodzy rozpoznając złoże, górnicy wydobywając ja, a przeróbkarze przerabiając. Wszyscy musimy patrzeć na ten proces w sposób ciągły i jednakowy – mówi wicepreses JSW ds. Technicznych i operacyjnych Artur Dyczko w nowym filmie JSW dotyczącym Programu Jakość w produkcji węgla koksowego.
Wiceprezes zwraca uwagę, że rynek koksu oraz rynek hutniczy i metalurgiczny są bardzo wymagające.
- Nasi odbiorcy świetnie „czytają” produkt, który im sprzedajemy. Chcą bardzo mocno sprawdzać parametryy jakościowe, bo płacą za to, co dostają. My musimy zrobić tylko tyle, by nasze hasło, czyli „Wydobywamy to, co najlepsze” zrealizować i przekazać produkt, który będzie akceptowany przez klientów – mówi wiceprezes.
Kopalnie JSW przeszły z map analogowych na cyfrowe. Dzięki wdrożonym systemom możliwe jest precyzyjne prognozowanie i sterowanie jakością produkcji,.
- Model przestrzenny złoża przede wszystkim pomaga geologowi w codziennej pracy. W interpretacji przebiegu zalegania warstw zwłaszcza w rejonach zaburzonych, gdzie złoże zalega nieregularnie. Program ten pozwala na wizualizację danych zarówno w sensie sturuktury budowy złoża, jak i parametrów jakościowych – tłumaczy Dariusz Kluczniok, kierownik działu mierniczo-geologicznego w kopalni Budryk.
W ramach projektu optymalizacji i monitorowania jakości produkcji zaplanowano m.in. instalację dołowych analizatorów jakości. Dzięki temu w JSW zmniejszono ilość skały płonnej w urobku oraz zmniejszono koszty transportu i zwałowania kamienia.
Niezwykle ważnym elementem jest też budowa nowych automatycznych próbobierni, dzięki którym pobierana do rozliczeń jakościowych próbka węgla kamiennego jest reprezentatywna, czyli odzwierciedla cechy jakościowe załadunku.
- Jeżeli chcemy wydobywać efektywnie węgiel w roku 2050, to musimy dążyć do tego, aby te elementy automatyki i informatyki zagościły w naszym górnictwie w sposób naturalny. To się w tej chwili dzieje, rewolucja trwa – stwierdza wiceprezes Dyczko.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.