Centralna Pompownia Bolko w Bytomiu stała się w lutym miejscem pracy ekipy filmowej, realizującej zdjęcia do filmu historycznego o wydźwięku sensacyjnym. Podziemne wyrobiska szybu Bolko odgrywały rolę szybu Południowego KWK Miechowice i domniemanych tajemniczych wydarzeń, jakie zdaniem niektórych autorów miały się tam rozegrać w 1945 r., u schyłku Trzeciej Rzeszy.
Ekipę filmową tworzą bytomscy pasjonaci związanie ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”. Postanowili oni przygotować film, który ma zostać zaprezentowany w styczniu 2022 r. w trakcie szóstej edycji wydarzenia historycznego „Walki o Miechowice 1945”. Zdjęcia kręcono nie tylko w wyrobiskach szybu Bolko, lecz także na terenie stacji kolejowej Bytom Karb Wąskotorowy, gdzie nagrywano sceny, na których widać przeładunek worków z tajemniczym ładunkiem. Ładunek ten później złożony miał zostać w podziemiach kopalni.
Legendę szybu Południowego KWK Miechowice spopularyzował w 2012 r. bytomski działacz samorządowy Maciej Bartków, autor książki „Tajemnica szybu Południowego”. Kilka lat później temat ten podjął pisarz i publicysta z Wielkopolski, Leszek Adamczewski. Według różnych hipotez w szybie Południowym, znajdującym się obecnie w lesie w pobliżu zabrzańskiego Osiedla Młodego Górnika, miał zostać ukryty cenny ładunek, lub też prowadzono tam prace doświadczalne nad nowym rodzajem broni, związanym z właściwościami wybuchowymi pyłu węglowego.
Wybrana na plan zdjęciowy Centralna Pompownia Bolko znajduje się przy ul. Kruszcowej w północnej części śródmieścia Bytomia. Od grudnia 2020 r. należy do Spółki Restrukturyzacji Kopalń i wchodzi w skład Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń. Szyb Bolko to ostatni szyb pozostały po górnictwie kruszcowym w Bytomiu, gdzie rudy cynku i ołowiu wydobywano do 1989 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.