Chcesz wymienić stary piec na nowe urządzenie grzewcze i skorzystać z programu Czyste Powietrze? NFOŚiGW przypomina o liście zielonych urządzeń i materiałów (ZUM), która jest dostępna pod adresem: lista-zum.ios.edu.pl.
Zamieszczone w dotychczasowej bazie urządzenia spełniające warunki programu Czyste Powietrze znajdą się na nowej liście ZUM pod warunkiem dopełnienia formalności przez podmioty uprawnione do zgłoszenia urządzeń i materiałów na listę.
Pod adresem https://lista-zum.ios.edu.pl znajdują się nie tylko – tak jak wcześniej – urządzenia grzewcze na paliwa stałe, ciekłe i gazowe oraz urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii (kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne, pompy ciepła). Nowością są dodatkowe elementy: materiały izolacyjne, stolarka okienna, drzwi zewnętrzne i garażowe.
Ruszył nabór wniosków
To niejedyna zmiana w programie Czyste Powietrze. 2 lutego ruszył nabór wniosków dla banków, które chcą dołączyć do programu. Zaś od połowy roku planowane jest udostępnienie pierwszych środków kredytowych dla Polaków.
Współpraca z sektorem bankowym to odpowiedź na powszechne oczekiwanie na produkt łączący dotację, dostępną w ramach programu Czyste Powietrze, z finansowaniem inwestycji z kredytu bankowego. Jest to również realizacja rekomendacji Banku Światowego.
Tzw. ścieżka bankowa zakłada bezpośrednią współpracę banków z wojewódzkimi funduszami, które odgrywają kluczową rolę w ocenie wniosków, przyznawaniu i rozliczaniu dotacji. Polacy będą mogli w jednym „okienku”, za pośrednictwem banku, złożyć dokumenty o dotację do przedsięwzięcia zgodnego z programem oraz uzyskać kredyt na jego realizację. Przyznana dotacja pozwoli spłacić część kapitału zaciągniętego kredytu.
Lepsze warunki finansowania
Ważne będzie objęcie kredytów gwarancjami Banku Gospodarstwa Krajowego, co pozwoli na zwiększenie zasięgu programu. Dzięki gwarancjom BGK dostępność kredytu będzie znacznie większa, ponieważ banki będą mogły zaproponować lepsze warunki finansowania inwestycji, chociażby przez rezygnację z wymogu stosowania dodatkowych zabezpieczeń.
Łączny budżet programu Czyste Powietrze to 103 mld zł. W pierwszym naborze 2021-2022 łączny limit, w ramach którego banki będą przekazywać do Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wnioski o dotacje, wyniesie ok. 1,5 mld zł.
Zainteresowanie przystąpieniem do programu Czyste Powietrze zapowiedziały już pierwsze banki komercyjne i spółdzielcze: Alior Bank, Bank Ochrony Środowiska, BNP Paribas Bank Polska, Credit Agricole Bank Polska oraz Bank BPS wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.