Świętochłowice to tysięczna gmina, która podpisała porozumienie z WFOŚiGW w programie Czyste Powietrze. Dzięki temu mieszkańcy mają łatwiejszy dostęp do programu, co usprawnia proces jego wdrażania na ich terenie i poprawia jakość życia.
Gminy będą mogły stworzyć punkty konsultacyjne na swoim terenie, gdzie każdy mieszkaniec otrzyma stosowną pomoc, np. przy wypełnieniu wniosku w programie.
Wprowadzone usprawnienia programu (tj. m.in. uproszczenie zasad przyznawania dotacji, skrócenie czasu rozpatrywania wniosków, możliwość składania wniosku online, integracja z programem Mój Prąd czy podwyższenie dotacji dla najuboższych) spowodowały większą liczbę składanych wniosków o dofinansowanie wymiany tzw. kopciuchów.
– Porównując dane z grudnia 2019 r. do tego samego okresu w 2020 r., widzimy ponad dwukrotny wzrost liczby złożonych wniosków o dofinansowanie dla budynków istniejących. To pokazuje, że wprowadzone przez nas zmiany przynoszą zamierzony efekt – mówił Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska.
– Realizując program Czyste Powietrze, przeznaczymy na poprawę jakości powietrza ponad 100 mld zł. Dotychczas w jego ramach złożono już ponad 200 tys. wniosków, co przekłada się na realną pomoc dla 200 tys. gospodarstw domowych, czyli dla ponad pół miliona mieszkańców Polski – dodał pełnomocnik rządu ds. OZE, wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
W połowie 2021 r. ruszy ścieżka bankowa. Z kolei nabór do programu Stop Smog rozpocznie się na przełomie lutego i marca.
W ramach programu można m.in. wymienić kopciucha na ogrzewanie bardziej przyjazne dla środowiska. To nie tylko pompy ciepła, fotowoltaika, ale też m.in. nowoczesne, niskoemisyjne kotły zasilane ekogroszkiem. Wokół tego paliwa ostatnio wybuchła burza. Fundacja ClientEarth już od pewnego czasu apeluje do producentów i dystrybutorów tego popularnego paliwa o odejście od nazwy ekogroszek jako wprowadzającej w błąd oraz usunięcia reklam produktu.
Pierwsza na zarzuty odpowiedziała Polska Grupa Górnicza, która zapewnia, że nie ma podstaw do kwestionowania ekogroszków jako produktu ekologicznego i przyjaznego dla środowiska.
– Akcja ClientEarth kwestionuje nie tyle wady ekogroszków, co sam fakt, że są one węglem – i to wystarcza do dyskwalifikacji. Takie podejście, zdaniem spółki, jest nieuczciwe – poinformowała PGG.
Obroną ekogroszku zajęła się także Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla, która o opinię poprosiła dr Krystynę Kubicę z Polskiej Izby Ekologii w Katowicach.
Ekspertka podkreśliła, że ekogroszek ma odpowiednie parametry jakościowe, „spełniające kryterium obniżonej emisyjności zanieczyszczeń gazowo-pyłowych w procesie spalania w kotłach c.o. w indywidualnych gospodarstwach domowych, co skutkuje zmniejszeniem ich negatywnego oddziaływania na środowisko i zdrowie ludzi”.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.