- Biorąc pod uwagę treść projektu Polskiej Strategii Wodorowej do 2030 r., z perspektywą do 2040 r., myślę, że produkcja wodoru z gazu koksowniczego wpisuje się w plany rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce. W projekcie PSW wskazaliśmy, że kluczową kwestią w produkcji wodoru powinien być poziom emisji CO2, a nie konkretna technologia – stwierdza dyrektor Departamentu Elektromobilności i Gospodarki Wodorowej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Szymon Byliński w rozmowie z red. Januszem Mincewiczem. Przedstawiciel resortu dodaje, że dwa projekty związane z wodorem mają być realizowane na Śląsku.
- Jest pan jednym z najlepszych polskich specjalistów zajmujących się wykorzystaniem wodoru w energetyce. Czy Polska należycie docenia znaczenie wodoru jako źródła energii?
- Niewątpliwie wiele już wiem o wodorze i gospodarce wodorowej, ale w tej dziedzinie trzeba ciągle się uczyć i dokształcać. Najwięcej o tworzeniu gospodarki wodorowej wiedzą praktycy biznesu czy naukowcy i staram się ich słuchać z uwagą oraz wykorzystywać ich sugestie.
Doceniamy wagę wodoru. Przygotowaliśmy projekt polskiej strategii wodorowej i prowadzimy prace związane z zawarciem sektorowego porozumienia wodorowego. W mojej opinii, działania nakierowane na wykorzystanie niskoemisyjnych technologii wodorowych w energetyce będą służyć obniżeniu emisyjności tego sektora i wpływać pozytywnie na dywersyfikację struktury wytwarzania energii. Jednocześnie pozwolą ograniczyć wykorzystanie paliw kopalnych i zmniejszyć nasze uzależnienie od importu paliw, co w dłuższej perspektywie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa energetycznego.
Na pewno rozwój gospodarki wodorowej będzie sprzyjał zwiększaniu udziału odnawialnych źródeł energii. Wykorzystanie wodoru pozwoli zagospodarować nadwyżki energii z OZE, a przy tym będzie wsparciem dla stabilizacji pracy tych źródeł energii. Celem dokumentów i inicjatyw, które podejmujemy w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, jest rozwój silnych kompetencji krajowych i lokalnych w zakresie produkcji kluczowych elementów łańcucha wartości technologii wodorowej. Wspieramy działania z zakresu badań i rozwoju, w celu opracowania pierwszych zastosowań innowacyjnych instalacji produkcyjnych.
Trzeba podkreślić, że w Polsce istnieje znaczący potencjał naukowo-badawczy w dziedzinie technologii wodorowych. Mamy specjalistów w zakresie wszystkich zagadnień dotyczących konstrukcji ogniw paliwowych i elektrolizerów - począwszy od opracowania materiałów elektrodowych, elektrolitu i interkonektorów stosów, oraz technologii otrzymywania cienkowarstwowych tworzyw ceramicznych, modelowania przepływów masy i energii poprzez konstrukcję i uszczelnienie stosu aż do zagadnień związanych z testowaniem efektywności i czasu życia ogniw. Polskie zakłady chemiczne posiadają wieloletnie doświadczenie w zakresie produkcji, dystrybucji, magazynowania oraz zużycia wodoru.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM.
Szczegóły: nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.