Obsługę kart płatniczych w pojazdach komunikacji miejskiej Zarządu Transportu Metropolitalnego chce możliwie szybko zapewnić Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Oznacza to zamówienie rozwiązania niezależnego od modyfikacji obecnego systemu Śląskiej Karty Usług Publicznych.
- Uruchomiliśmy projekt, który będzie realizowany równolegle do systemu Śląskiej Karty Usług Publicznych: dostawa, wdrożenie i utrzymanie obsługi kart płatniczych w taborze pojazdów GZM - powiedział podczas środowej, 24 lutego, sesji zgromadzenia GZM przewodniczący jej zarządu Kazimierz Karolczak.
- Chcielibyśmy, aby szybciej, niż będzie przygotowana i wdrożona architektura systemu ŚKUP w nowej specyfikacji, mieszkańcy dostali jak najszybciej możliwość płacenia kartami płatniczymi w pojazdach - dodał.
Karolczak uściślił, że to przedsięwzięcie będzie realizowane w obszarze działania dawnych Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (KZK GOP) i Międzygminnego Związku Komunikacji Pasażerskiej (MZKP) Tarnowskie Góry. Teren dawnego Miejskiego Zarządu Komunikacji (MZK) Tychy już taką możliwość posiada - dzięki późniejszego włączenia go w dotychczasowy system ŚKUP z zastosowaniem nowocześniejszych urządzeń.
- Chcielibyśmy wyrównać poziom tej usługi - zadeklarował w środę przewodniczący zarządu GZM.
Z końcem grudnia ub. roku Metropolia ogłosiła przetarg na wykonanie modyfikacji ŚKUP, czyli prac, dzięki którym dotychczasowy system Śląskiej Karty Usług Publicznych - zamówiony przez KZK GOP we współpracy z MZKP - i wprowadzony z kilkuletnim opóźnieniem od 2015 r. ma działać online, bez potrzeby używania kart.
Śląska Karta Usług Publicznych pozostaje obecnie jedynym nośnikiem informacji np. o zakupionych na terenie ZTM biletach okresowych czy przysługujących pasażerom ulgach. Od dawna trwają przymiarki do jej modernizacji; chodzi także o integrację systemu z innymi środkami transportu, np. rowerami miejskimi.
Obecny termin składania ofert w przetargu na modernizację systemu to 16 marca, a wdrażanie zmian może potrwać do końca 2022 r. - w tym czasie obecna wersja systemu ŚKUP zostanie utrzymana i na bieżąco aktualizowana - wszystkie bilety i karty zachowają ważność.
Zmodernizowany system ma działać online, co przyspieszy zapisywanie transakcji. Obecnie ŚKUP działa offline, co powoduje, że przeniesienie biletu kupionego przez internet na kartę może trwać nawet kilka godzin. W nowej odsłonie karta będzie tylko jednym z identyfikatorów danych, a nie ich nośnikiem. Dzięki tej zmianie będzie można korzystać z systemu bez potrzeby używania karty.
Podstawą unowocześnionego systemu będzie mobilna aplikacja, a bilety kupione online będą aktywowane automatycznie. Nie będzie już potrzeby przykładania karty do kasownika w pojeździe, aby zaktualizować jej stan. Same karty nie znikną z obiegu - dalej będą dostępne dla pasażerów, którzy preferują taką formę płatności. Nowi użytkownicy będą mogli samodzielnie założyć konto poprzez portal klienta lub aplikację mobilną, bez konieczności wizyty w punkcie obsługi pasażera.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.