Ostre załamanie czeka niemiecką gospodarkę na początku 2021 r., a w przekroju całego roku rollercoaster - wskazują Allianz Research i Euler Hermes. Po słabym początku roku spowodowanym twardym lockdownem, po Wielkanocy gospodarka naszych sąsiadów zacznie jednak nabierać rozpędu - dodają.
Niemiecka gospodarka skurczyła się o -5,0 proc. w 2020 r., co mimo wszystko sugeruje, że pomimo drugiego lockdownu aktywność gospodarcza w ostatnim kwartale utrzymała się na stosunkowo dobrym poziomie - przekazali we wtorkowym, 16 lutego, komunikacie eksperci Allianz Research i Euler Hermes.
Przewidują oni, że na początku 2021 roku - z powodu nowych obostrzeń - niemiecką gospodarkę czeka ostre załamanie, „a w przekroju całego roku prawdziwa jazda na rollercoasterze”. „Niemiecka gospodarka, po słabym początku 2021 r. spowodowanym twardym lockdownem, po Wielkanocy zacznie nabierać rozpędu. Głównie dzięki postępującej liczbie szczepień i w konsekwencji poluźnianiu obostrzeń” - ocenili eksperci. Dodali, że ostre spowolnienie gospodarcze będzie w I kw. 2021 r.
„Twardy lockdown obejmujący zamknięcie mniej kluczowych gałęzi handlu detalicznego będzie trwać, sądząc po rozwoju sytuacji, tj. utrzymującym się wysokim poziomie nowych przypadków COVID-19, znacznym obłożeniu oddziałów intensywnej terapii oraz rosnącymi obawami o rozprzestrzenianie się nowego, zakaźnego szczepu COVID-19. Stąd spodziewać się można, iż złagodzenie restrykcji przyniesie efekty najwcześniej w marcu” - czytamy. Jak dodano, „w sytuacji, gdy każdy tydzień blokady kosztuje niemiecką gospodarkę około 4 mld euro, co oznacza utratę do -0,5 proc. kwartalnego wzrostu, znaczący spadek PKB jest niemal pewny, nawet jeśli perspektywy sektora produkcyjnego powinny pozostać korzystne”.
W ocenie ekspertów, gospodarka Niemiec wyjdzie z hibernacji przed lub po Wielkanocy, „ponieważ bardziej sprzyjające efekty sezonowe (tj. cieplejsze temperatury) wraz z postępami w kampanii szczepień pozwolą na stopniowe rozluźnienie ograniczeń, a w konsekwencji uwolnienie popytu skumulowanego w miesiącach zimowych”.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.