Jak poinformowali przedstawiciele katowickiego magistratu, w latach 2018-19 miasto na działania rewitalizacyjne wydało 199 mln zł. Chodzi o działania związane ze zmianami w zmianami w przestrzeni miejskiej, nowymi obiektami oraz kompleksowymi remontami. Działania prowadzone są w oparciu o Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Katowice na lata 2016 – 2022.
Jak przekazali katowicyy urzędnicy, Lokalny Program Rewitalizacji obejmuje tereny z dzielnic takich, jak: Śródmieście, Zawodzie, Załęże, Bogucice, Szopienice, Burowiec, Janów i Nikiszowiec. W ramach Programu prowadzone są działania ukierunkowane na rozwiązanie zidentyfikowanych problemów, w sferze: społeczno-gospodarczej, środowiskowej, przestrzenno-funkcjonalnej i technicznej.
„Na obszarze rewitalizacji wyznaczonym w Programie Rewitalizacji przewidziano realizację łącznie 138 projektów.
Zadania zrealizowane w 2018 roku to w głównej mierze projekty: Adaptacja budynku przy ul. Teatralnej 17, 17a, 17b w Katowicach - Miejski Inkubator Przedsiębiorczości 4 491 687,94 zł; Dostosowanie pomieszczeń (po kotłowni) przy Szkole Podstawowej nr 44 w Katowicach - Szopienicach pod Centrum Animacji Młodzieżowej w Szopienicach wraz z rewitalizacją Parku Olimpijczyków w dzielnicy Szopienice 1 415 099,73 zł; Budowa trzech basenów w dzielnicach [dot. lokalizacji Szopienice-Burowiec] 8 637 147 zł.
2019 rok to realizacje takie jak: Katowicki System Zintegrowanych Węzłów Przesiadkowych - węzeł „Zawodzie" 33 554 289,84 zł; Zagospodarowanie przestrzeni miejskich w tym przebudowa i remont lokali wraz z zagospodarowaniem przyszłego otoczenia w dzielnicy Bogucice - rewitalizacja Parku Boguckiego 5 944 611,50 zł; Rewitalizacja Placu Londzina w Katowicach 2 008 750,92)" - można przeczytać w komunikacie urzędu miejskiego.
- Rewitalizacja przestrzeni miejskiej jest procesem kompleksowym i wielowymiarowym. Działania prowadzone w tym zakresie w Katowicach dzielą się na podstawowe, czyli te najbardziej kluczowe z punktu widzenia poprawy sytuacji w danym obszarze oraz uzupełniające względem projektów podstawowych. W Lokalnym Programie Rewitalizacji Miasta Katowice, jako obszar rewitalizacji, w zakresie podstawowym i rozszerzonym, wskazano tereny położone w granicach 8 dzielnic – powiedział Marcin Krupa, prezydent Miasta Katowice.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.