Hosting współdzielony to zazwyczaj najtańsza propozycja w ofercie dostawców usług serwerowych. Przykuwa uwagę zwłaszcza klientów, którym potrzebny jest tani hosting o podstawowej funkcjonalności. Co powinieneś wiedzieć, zanim się zdecydujesz na takie rozwiązanie? Jak dobrze wybrać serwer współdzielony?
Co to jest serwer współdzielony?
Idea serwera współdzielonego opiera się na pełniejszym wykorzystaniu mocy obliczeniowej, pamięci operacyjnej i łącza internetowego pojedynczego serwera, co jest możliwe dzięki dzieleniu go pomiędzy wielu użytkowników. Dzięki temu koszty utrzymania serwera rozdzielają się na wiele osób, co pozwala każdemu z nich zaoferować niezwykle atrakcyjną ofertę. I właśnie głównie za to użytkownicy cenią serwery współdzielone. Kolejną wielką zaletą takiego rozwiązania jest bardzo prosta obsługa za pomocą panelu administratora i możliwość skorzystania z pomocy technicznej. W przypadku VPS czy serwera dedykowanego każdy sam jest odpowiedzialny za dobór oprogramowania i instalację wykorzystywanych CMS-ów czy baz danych, a w hostingu współdzielonym (także w tanich hostinach) zajmuje się tym program administrujący, a klient może zaledwie kilkoma klikami dodać lub usunąć pożądane rozwiązanie.
Serwer współdzielony oznacza również współdzielenie adresu IP, co ma także słabe strony. Warto pamiętać, że może to być problematyczne podczas wykorzystywania hostingu jako serwera poczty - zwłaszcza, jeśli po sąsiedzku korzysta z niego ktoś, kto ma w zwyczaju rozsyłać spam. Dostanie się na czarną listę jest równoznaczne z problemami z docieraniem Twoich wiadomości. Nieetyczne korzystanie przez innych użytkowników może również skończyć się bardzo słabymi wynikami w wyszukiwarkach, pomimo usilnych starań, by wypozycjonować stronę.
Dla kogo będzie dobrym rozwiązaniem?
Opisywane rozwiązanie ma wiele zalet i wad, co sprawia, że dla niektórych osób będzie to najlepsza propozycja na rynku. Z serwera współdzielonego szczególnie zadowoleni będą wszyscy ci, którzy nie mają pewności, czy ich projekt zakończy się powodzeniem, nie dysponują dużym budżetem lub po prostu na razie nie przewidują dużego ruchu na swoim portalu. Można więc wymienić tu blogerów (zwłaszcza początkujących), którzy nie chcą dłużej korzystać z mocno ograniczonych darmowych platform blogowych, a drogie opcje premium ich nie satysfakcjonują. Hosting współdzielony może być także doskonałym pomysłem dla niewielkich firm, które chcą być obecne z sieci, ale spodziewają się głównie lokalnego ruchu na stronie, a także nie chcą wydawać znaczących środków na tę formę marketingu.
Hosting współdzielony to również okazja na zaistnienie w sieci dla wszystkich tych, którzy nie dysponują specjalistyczną wiedzą ani doświadczeniem - wcale nie musisz umieć obsługiwać ssh czy innych protokołów sieciowych, by móc zarządzać serwerem i móc go poprawnie skonfigurować. Do rozpoczęcia przygody z WordPressem czy np. Joomlą wystarczy kilka kliknięć myszą, a później jest już tylko łatwiej. To świetny sposób na przekonanie się, czy to coś dla Ciebie i czy faktycznie potrzebujesz strony w sieci - za kilka, kilkanaście złotych miesięcznie możesz spróbować swoich sił.
Na co zwracać uwagę przy wyborze?
Oczywiście niemałe znaczenie ma cena - to właśnie głównie z uwagi na nią większość osób decyduje się na serwer współdzielony zamiast dedykowanych rozwiązań. Jednak nie sama cena będzie wpływać na zadowolenie z usługi. Ważne są również informacje o pojemności (kilkadziesiąt GB to minimum), dobrze byłoby mieć nielimitowany transfer (ewentualnie kilkaset GB miesięcznie), regularnie wykonywane kopie bezpieczeństwa (idealnie byłoby codziennie), brak ograniczeń w liczbie stron i wysokie limity pojemności baz danych. Dysponując takim serwerem, możesz nie tylko wykorzystać go do prowadzenia bloga, ale również strony firmowej, a także założyć nieskomplikowany sklep internetowy. Jeśli projekt będzie się rozwijał zgodnie z założeniami i z czasem będziesz potrzebować wydajniejszego rozwiązania, to zaledwie kilka kroków dzieli Cię od łatwej migracji na VPS czy serwer dedykowany.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.