W najnowszym wydaniu „Górniczej”, którą do rąk Czytelników oddamy w czwartek, 11 lutego, podsumowujemy kolejny etap rozmów na temat umowy społecznej ws. transformacji górnictwa. Strony spotkały się w ostatni wtorek i rozmawiały ponad sześć godzin, przede wszystkim o Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. Ponadto przedstawiamy nową prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Prof. Barbara Piontek obejmie stanowisko 1 marca.
W najbliższym numerze prezentujemy także górników z oddziału u GZL1-P ruchu Piast kopalni Piast-Ziemowit, którzy w czasie likwidacji ściany 735 odzyskali sprzęt warty setki tysięcy zł. Kulisy tej operacji przedstawia red. Kajetan Berezowski. Podsumowujemy także pierwszą edycję Akademii Zarządzania Projektami w Przemyśle. W przedsięwzięciu uczestniczyły Polska Grupa Górnicza, Jastrzębska Spółka Węglowa i KGHM Polska Miedź.
Red. Bartłomiej Szopa przedstawia, jak wygląda sytuacja na rynku koksu po blokadach związanych z pandemią. Co to oznacza dla JSW, która jest największym producentem węgla koksowego w Unii Europejskiej wyjaśnia wiceprezes ds. technicznych i operacyjnych JSW dr inż. Artur Dyczko.
– Rynek zaczął odbudowywać się na początku w Chinach, a potem w kolejnych krajach. W Europie ożywienie zaczęło być zauważalne dopiero od trzeciego kwartału ub.r. To, co nas cieszy, to powrót większości wielkich pieców do pracy w europejskich hutach i wyraźna odbudowa produkcji stali pod koniec trzeciego i w ostatnim kwartale 2020 r. Podobny trend widzieliśmy w Indiach oraz Ameryce. Dla nas większa produkcja stali w hutach, oczywiście w tych z wielkimi piecami, oznacza większe zapotrzebowanie na surowce do produkcji stali oraz większą możliwość lokowania naszego węgla i koksu na rynku – tłumaczy Dyczko.
Zachęcamy także do lektury wywiadu z dr. hab. inż. Pawłem Bogaczem, profesorem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Ekspert odnosi się do transformacji polskiego górnictwa, projekcie umowy społecznej zaprezentowanym przez związki zawodowe, chińskiej drodze do neutralności klimatycznej oraz szansach czystych technologii węglowych.
Pokazujemy także, jak w z węglem rozstawali się Niemcy i jak robią to Czesi. U naszych zachodnich sąsiadów ten proces trwał 30 lat.
Natomiast red. Aldona Minorczyk-Cichy wyjaśnia, jak duży udział będzie miał węgiel w tegorocznym światowym miksie energetycznym. Globalne trendy pokazują, że coraz więcej energii pochodzi ze źródeł odnawialnych, a zapotrzebowanie na węgiel spada.
Swoimi spostrzeżeniami po szczepieniu na COVID-19 podzielili się z nami ratownicy górniczy, którzy pełnią służbę w w szpitalach tymczasowych.
– Szczepienie przebiegło sprawnie, zarówno to pierwsze, jak i powtórne. Po pierwszym szczepieniu nikt z nas nie zgłaszał żadnych dolegliwości. Ja również czułem się bardzo dobrze - powiedział Adrian Ostrowski, mechanik sprzętu ratowniczego.
W dziale Po szychcie prezentujemy natomiast górnika z dziada pradziada, czyli Hermana Furmana. Praktycznie cała jego rodzina utrzymywała się z górnictwa, tworząc jednocześnie historię nie istniejącej już kopalni Radzionków. Jak wspomina, pierwszy raz zjechał na szychtę pod ziemie w grudniu 1958 r. Trzy lata później był członkiem kopalnianej drużyny ratowniczej. Opowiada także jak tytuł Ślązaka Roku przypadł… Mazurowi.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Ponad pół roku rozmów o umowie społecznej i wszystko jest jak w pierwszym dniu!