- Musimy pamiętać, że główna przyczyna stojąca u podstaw rozpatrywanych decyzji i służących realizacji rozwiązań dotyczących tak szybkiej transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego, tkwi w polityce klimatycznej Unii Europejskiej, która jest realizowana od grudnia 2019 r. w ramach Europejskiego Zielonego Ładu - mówi z rozmowie z „Górniczą” dr hab. inż. PAWEŁ BOGACZ, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
- Pamiętajmy w tym kontekście, że biorąc pod uwagę wciąż najniższe koszty bezpośrednie produkcji energii związane z wykorzystaniem węgli w stosunku do innych źródeł, znaczące zasoby tego surowca, brak własnych technologii w zakresie produkcji energii z innych źródeł, a także fundamentalną na dziś rolę technologiczną energetyki konwencjonalnej w bilansowaniu systemu energetycznego, życie polskiego sektora górnictwa węglowego mogłoby trwać dłużej, niż najbliższe 30 lat. Sam wciąż mam nadzieję zresztą, że w części tak będzie - dodaje ekspert.
Cały wywiad już w czwartek, 11 lutego, w najnowszej „Górniczej”.
W nim będzie także mowa o projekcie umowy społecznej zaprezentowanym przez związki zawodowe, chińskiej drodze do neutralności klimatycznej oraz szansach czystych technologii węglowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.