W siedzibie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach we wtorek, 9 lutego, rozpoczęła się kolejna tura rozmów na temat umowy społecznej dla górnictwa. Tuż przed z spotkaniem pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego Artur Soboń poinformował, że ma nadzieję, iż już w tym tygodniu rozpoczną się konkretne prace nad dokumentem.
W spotkaniu oprócz strony związkowej uczestniczy minister środowiska i klimatu Michał Kurtyka, a jednym z tematów, które zaplanowano, jest Polityka Energetyczna Polski do 2040 r.
- Pokażemy wyniki pierwszego etapu prac Głównego Instytutu Górnictwa i myślę, że to pokaże stronie społecznej, iż GIG podchodzi do tego rzetelnie. (…) Pan minister klimatu przedstawi jeszcze raz dokument, który przyjął rząd, czyli Politykę Energetyczną Państwa do roku 2040, ale także te zapisy, które gwarantują stronie społecznej to, czego oczekiwała, czyli tego, iż w sytuacji, która będzie tego wymagała, zmiany w PEP są możliwe.
Oprócz tego, podczas wtorkowego spotkania marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski ma przedstawić informacje na temat transformacji województwa śląskiego.
- Myślę, że wszystkie tematy będą tematami dyskusyjnymi, ale nie spodziewam się, by coś mogło spowodować jakieś napięcie. Będę namawiał do tego, by jak najszybciej powołać zespoły, które będą pracowały nad treścią umowy społecznej – dodał minister Soboń.
Przypomnijmy, że poprzednio strony w ramach rozmów nad umową społeczną dla górnictwa spotkały się 25 stycznia w Katowicach. Rozmowy trwały blisko siedem godzin. Ustalono m.in., że podstawą do dalszych rozmów na temat umowy społecznej dla górnictwa będzie dokument przygotowany przez stronę związkową.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Do związkowców! Co z pracownikami administracji? Z tego co mi wiadomo od waszych przedstawicieli na kopalni to wiem tylko tyle, że zapomnieliście o pracownikach administracji, o tym że tacy ludzie istnieją na kopalniach, zostali pominięci we wszystkich ustaleniach, a w szczególności zostali olani przez zz solidarność!
Fan pan mosz racjo jakby tyn rzad trocha ruszoł pałom to by tak zrobiol jak pises i by mieli zgowy przynami 2 gruby
Wystarczy tylko zmienić ( cofnąć) ustawę aby nie trza było odrabiać - wojska, chorobowego i krwi i już zniknie parę kopalń problem sam się rozwiąże a związkowców na taczki z napisem Taxi i za bramę
15 lat pracy i 60 procent emerytury jak mundurowki
Rząd zasypuje związki argumentami a te cepy swoje że jak niy bydzie na wypłaty to my Górniki pojadymy rozwalić warszawa a niby po co.?jak niy wiymy co proponował rząd jak się dzwoni do związków to nic niy wiedzą to kto mo wiedzieć ? Basy Majster?
Mam 11 lat pracy na dole i jeśli będę miał możliwość skorzystania z dobrowolnych odejść to chce założyć działalność i zmienić zawód. Rząd słucha tylko strony związkowej a związki mają głęboko w nosie pracowników, myślą tylko i wyłącznie o swoich interesach.
i tak od spotkania do spotkania jeszcze chwila i bĘdzie wrzesieŃ
Czy ktoś zauważył że przybywa solarów i wiatraków a prąd coraz droższy i części serwisowe do zachodnich podzespołów ??? Jak zamknięcie kopalnie rachunki za prąd za 5 lat będą w domach 200 zł a za 20 lat 500 zł Lobby wymyśliło opłaty CO2 tylko dla węgla polskiego a co inni na Donbasie i Syberii ??? C02 to pralnia pieniędzy !!!
Ja chce na urlop górniczy nie słuchajcie związków
Panie sobon nie słuchac zwacholi poprostu dac ludziom urtlopy i odprawy tym ktorzy chca odejsc i macie 5 kopaln na talerzu do zamkniecia