Kurs eurozłotego powinien w tym tygodniu znajdować się w przedziale 4,45-4,50 - ocenił starszy ekonomista ING Banku Śląskiego Piotr Popławski. Z kolei rentowności krajowych 10-latek powinny na koniec tygodnia wzrosnąć do 1,30 proc.
- Wydaje się, że większa presja na umocnienie się krajowej waluty wygasła. W ubiegłym tygodniu obserwowaliśmy duży popyt na złotego, jak i inne waluty naszego regionu. Aktualnie nie ma powodów, dla których EUR/PLN mógłby mocniej zniżkować. Najprawdopodobniej eurozłoty nie zejdzie poniżej 4,45, ponieważ przy tym poziomie inwestorzy zaczną się już mocniej obawiać ewentualnej interwencji NBP - powiedział Piotr Popławski.
- Jest jednak kilka czynników, które sprawiają, że kurs EUR/PLN powinien utrzymywać się na niższym poziomie, czyli w przedziale 4,45-4,50, m.in. dobre informacje o postępach szczepień w USA - dodał.
Ekonomista wskazał także, że na złotego pozytywnie wpływa nowy element - kilka zagranicznych banków zaczęło wskazywać na możliwe podwyżki stóp procentowych w Polsce w perspektywie dwóch lat.
- Jest to oczywiście mało prawdopodobne założenie, jeżeli poczyta się wypowiedzi płynące z RPP. Jednak opinie zagranicznych banków, zwłaszcza tych amerykańskich, powodują, że takie głosy mają pozytywny krótkoterminowy wpływ na złotego - ocenił.
W poniedziałek ok. godziny 15.28 kurs EUR/PLN wynosi 4,4809 i jest ok. 0,5 gr niżej niż w piątek po południu. Z kolei kurs USD/PLN wynosi 3,7204 - 1,3 gr niżej jak w piątek.
RYNEK DŁUGU
Rentowności krajowych 10-latek w piątek zniżkowały 0,29 pb do 1,26 proc. Z kolei rentowności 5-latek są na poziomie 0,61 proc. (+ 1 pb), a 2-latki są przy 0,11 proc. (+6,55 pb).
- Oczekiwania niektórych banków na podwyżki stóp procentowych w Polsce mają też swoje znaczenie na rynku długu i powinny się one przekładać na wzrosty rentowności SPW. Jednak nie można zapominać o bardzo dużym popycie na krajowe papiery dłużne. W konsekwencji spodziewam się lekkich zwyżek rentowności 10-latek, które na koniec tygodnia mogą być w okolicy 1,30 proc. - powiedział Piotr Popławski.
Na rynkach bazowych dochodowość amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych wynosi 1,183 proc. (+1,3 pb), a niemieckich -0,429 proc. (+1,5 pb).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.