Od 6 lutego br., po kilkumiesięcznej przerwie, zabytkowa Kopalnia Soli w Bochni ponownie zostanie otwarta dla zwiedzających.
Kopalnia, która jest na liście światowego dziedzictw UNESCO, zapewnia, że turyści, którzy zdecydują się na jej zwiedzanie, będą mogli się czuć bezpiecznie. – W kopalni w czasie zwiedzania będą przestrzegane wszystkie obowiązujące w pandemii obostrzenia sanitarne - informuje Dorota Wróbel, specjalista ds. marketingu w najstarszej polskiej kopalni soli, która posiada Certyfikat „Małopolska Bezpieczna Turystyka”.
Kopalnię, która została zamknięta 27 października ub.r., po otwarciu będzie można zwiedzać tylko w maseczkach lub przyłbicach, a przed wejściem do Biura Obsługi Turystycznej staną dozowniki z płynem do dezynfekcji. Pomieszczenia sanitarne, klamki i winda będą dezynfekowane. Ograniczona zostanie też liczba zwiedzających z jednym przewodnikiem, a przy zakupie biletu na zwiedzanie trzeba będzie podać dane osobowe oraz numer telefonu uczestnika.
Bocheńska kopalnia, która - według dokumentów - rozpoczęła działalność w 1248 r., zachęca do odwiedzania miejsc, które do tej pory nie były znane. - Udostępniamy trasę turystyczną z ekspozycją multimedialną, podziemną przeprawę łodzią, a dla rodzin z dziećmi organizujemy rodzinne zwiedzanie Królestwa Skarbnika.
Poza tym, przebywając w podziemiach naszej kopalni, korzysta się z dobrodziejstw mikroklimatu solnych komór, a powietrze w kopalni jest kilkakrotnie czystsze niż na powierzchni – zachwala Dorota Wróbel.
Uformowane przed 20 mln lat
Maciej Kuszlik, prezes Kopalni Soli w Bochni, zwraca uwagę, że podkrakowska kopalnia to piękny przykład historii polskiego górnictwa solnego, dziś zabytku światowej klasy, bardzo ciekawego obiektu turystycznego.
- Ciekawostką jest, że bocheńskie złoże uformowało się przed 20 mln lat, w okresie mioceńskim. Wówcas dzisiejszą Bochnię pokrywało płytkie i cieple morze. Złoże ma kształt nieregularnej soczewki, leży na osi wschód-zachód, jest długie na 4 km, a głębokość, na jaką zalega, to od 50 do 500 m. To ta geologia przesądziła o trudnym charakterze eksploatacji i unikalnym rozwoju – charakteryzuje prezes Kuszlik.
Obiekty szczególnej wartości to m.in. wyrobiska zabytkowej kopalni - od szybu Trinitatis, po były szybik Danielowiec, do poziomu Gołuchowski oraz sześć poziomów przy szybie Campi. - Są to najstarsze zabytkowe wyrobiska z XIII-XVIII w., do dziś zachowane w doskonałym stanie dzięki pracom zabezpieczającym kopalnię systemem kasztów, obudową drewnianą, filarami solnymi. Najatrakcyjniejsze, unikatowe są wyrobiska pionowe, tzw. szybiki wewnątrz kopalniane i piece, czyli wyrobiska chodnikowe. Najstarszą część kopalni można obejrzeć na trasie historycznej pod nazwą Wyprawa w Stare Góry oraz na trasie turystycznej z ekspozycją multimedialną - zaprasza prezes.
Terapeutyczny mikroklimat
Wśród turystów są też tacy, którzy są zainteresowani nie tylko zwiedzaniem, ale także terapią związaną ze schorzeniami górnych dróg oddechowych i alergicznymi oraz dbające o swoją odporność.
- Mamy stałych klientów, ale są też nowi, dostrzegający duży potencjał terapeutyczny mikroklimatu kopalni. Pobyt nocny jest połączony ze zwiedzaniem turystycznym kopalni, dlatego wiele osób traktuje go jako alternatywę weekendową. Oferujemy również pobyt nocny dla grup zorganizowanych, w dogodnych dla nich terminach. Ale obecna sytuacja jeszcze uniemożliwia takie usługi - dodaje prezes Kuszlik. Wstrzymana jest jeszcze organizacja konferencji, eventów i imprez integracyjnych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.