Mija miesiąc, odkąd w naszym kraju rozpoczęły się szczepienia przeciwko COVID-19. Według stanu na 1 lutego wykonano 1 176 904 szczepienia, z czego pierwszą dawkę szczepionki przyjęło 976 367 osób, a 200 537 pacjentów zaszczepiono już drugą dawką.
– Pierwszy milion osób zaszczepionych pierwszą dawką wpisuje się w nasz Narodowy Program Szczepień i harmonogram, który zakłada, że do końca pierwszego kwartału zaszczepimy 3 mln Polaków – informował Michał Dworczyk, szef KPRM i pełnomocnik rządu odpowiedzialny za program szczepień. Wyjaśnił, że rząd nie chce na razie podawać konkretnych terminów szczepień dla następnych grup populacji, głównie za sprawą opóźnień w dostawach.
W ostatnim komunikacie opublikowanym w serwisie gov.pl poinformowano, że mimo problemów, w pierwszym miesiącu udało się wyszczepić założoną liczbę – ok. 1 mln osób. Już 94 proc. lekarzy i 80 proc. podopiecznych domów pomocy społecznej przyjęło szczepionkę. Szczepienia dla osób z grupy 0, czyli m.in. personelu medycznego, ruszyły 27 grudnia 2020 r. 25 stycznia z kolei rozpoczął się proces szczepień dla osób powyżej 70. roku życia.
Szczepionki podawane są zarówno w dużych centrach medycznych, jak i małych przychodniach położonych blisko okolicznych mieszkańców. Jak mówił Michał Dworczyk, ten tzw. mieszany system działa sprawnie i jest gotowy na obsługę znacznie większej liczby pacjentów. Blokadą są jednak mniejsze dostawy szczepionek. Jest ponad 6100 punktów szczepień, w których pracuje w sumie ok. 7500 zespołów szczepiennych.
Do tej pory polski rząd zakontraktował ok. 100 mln dawek szczepionek przeciw COVID-19. Ponieważ szczepionka firmy Johnson&Johnson będzie podawana jeden raz, mamy zapewnione dawki dla ok. 58 mln ludzi.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.