W sąsiedztwie Elektrowni Bełchatów powstanie nowoczesna Instalacja Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE). Projekt realizowany jest przez PGE Energia Ciepła z Grupy PGE. Jego realizacja ma zakończyć się w 2024 r.
Poinformowało o tym w środę biuro prasowe PGE Energia Ciepła. Jak podkreśla spółka, inwestycja ta jest elementem „transformacji energetycznej kompleksu górniczo - energetycznego Bełchatów".
Według służb prasowych realizowana instalacja będzie produkować energię elektryczną i ciepło dla mieszkańców Bełchatowa, korzystających z ciepła systemowego, spełniając przy tym rygorystyczne europejskie wymagania środowiskowe. W ramach Grupy PGE, w 2018 r. powstała podobna instalacja - ITPOE w Rzeszowie, która dostarcza ciepło i energię elektryczną dla mieszkańców Rzeszowa.
- Dzięki korzystnej lokalizacji - obok Elektrowni Bełchatów - ITPOE będzie doskonałym uzupełnieniem funkcjonującego w regionie systemu gospodarki odpadami. Do Instalacji będą trafiały odpady komunalne, wstępnie przesortowane w miejscu ich powstawania, czyli tzw. frakcja resztkowa. Jej działanie wpisuje się także w gospodarkę obiegu zamkniętego. Odzyskiwanie energii elektrycznej i cieplnej z odpadów spowoduje, że instalacja ITPOE będzie ściśle związana z otoczeniem wpływając na jego ekosystem - podkreśla p.o. prezesa PGE Energia Ciepła Przemysław Kołodziejak.
Zwraca uwagę, że technologia, w której zostanie zbudowana instalacja jest sprawdzona na świecie, bezpieczna dla środowiska i nowoczesna. Jak mówi podobne instalacje, jak ta planowana na terenie Elektrowni Bełchatów, funkcjonują już od kilku lat w Polsce - w Bydgoszczy, Białymstoku, Krakowie, Koninie, Poznaniu, Szczecinie i Rzeszowie, a także od wielu lat w obrębie największych europejskich aglomeracji, m.in. w Paryżu, Londynie, Wiedniu i Sztokholmie.
- Należy podkreślić, że dzięki rygorystycznym wymaganiom środowiskowym, instalacja będzie w pełni bezpieczna dla mieszkańców i środowiska - dodaje.
Jak informują służby prasowe PGE Energia Ciepła, ITPOE w Bełchatowie powstanie w sąsiedztwie bełchatowskiej elektrowni. Jej zadaniem będzie odzysk energii z przetwarzanych odpadów komunalnych. Wyprodukowana w ten sposób energia elektryczna trafi do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego i przyczyni się do zwiększenia ilość produkowanej energii z Odnawialnych Źródeł Energii, natomiast ciepło trafi do domów i mieszkań przyłączonych do sieci ciepłowniczej Bełchatowa.
Instalacja ma spełniać bardzo surowe europejskie wymogi środowiskowe (BAT). Wyposażona zostanie m.in. w system monitoringu procesu technologicznego oraz emisji zanieczyszczeń, których wyniki będą na bieżąco dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Będzie także posiadać automatyczny system zabezpieczeń, monitorujący nawet najmniejsze przekroczenie przyjętych norm emisji.
W ITPOE zostanie zastosowana technologia oparta na dwóch kotłach z rusztami skośnymi, schodkowymi, wyposażonym w turbinę parową i generator elektryczny, a także dedykowaną instalację oczyszczania spalin. Takie rozwiązania są sprawdzone i działają w wielu miejscach na świecie i są bezpieczne dla środowiska. Podobna instalacja ITPOE funkcjonuje już od 2018 roku w PGE Energia Ciepła w Rzeszowie.
„Co istotne, instalacja nie będzie emitować uciążliwych zapachów - gdyż rozwiązanie, które zostanie zastosowane, uniemożliwi ich wydostawanie się na zewnątrz. ITPOE nie będzie przetwarzać odpadów niebezpiecznych" - informuje biuro prasowe.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.