Zwiększenie poziomu ochrony przy pracy ze źródłami promieniotwórczymi, nowe wymagania przy pomiarach zawartości wybranych radionuklidów w materiałach budowlanych - to niektóre zagadnienia, zawarte w pięciu nowych aktach wykonawczych do Prawa atomowego.
Jak poinformowało we wtorek Ministerstwo Klimatu i Środowiska, przepisy zawarte w ogłoszonych w Dzienniku Ustaw aktach wdrażają aktualne europejskie wymagania w zakresie ochrony przed negatywnymi skutkami oddziaływania promieniowania jonizującego, zawarte w dyrektywie Rady 2013/59/Euratom z grudnia 2013 r.
Przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z 30 listopada 2020 r. o zmianie rozporządzenia ws. podstawowych wymagań dotyczących terenów kontrolowanych i nadzorowanych dotyczą przede wszystkim jednostek organizacyjnych prowadzących działalność ze źródłami promieniowania jonizującego, w których zachodzi konieczność wyznaczenia terenu kontrolowanego lub nadzorowanego.
Nowelizacja m. in. umożliwia opiekunom pacjentów poddawanych niektórym zabiegom diagnostycznym i terapeutycznym z użyciem źródeł promieniowania jonizującego by towarzyszyli im również podczas przeprowadzania tych zabiegów na terenach kontrolowanych. Rozporządzenie to weszło w życie 5 stycznia 2021 r. Jednostki organizacyjne mają pół roku na dostosowanie się do tych przepisów.
Celem rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 listopada 2020 r. w sprawie ochrony przed promieniowaniem jonizującym pracowników zewnętrznych narażonych podczas pracy na terenie kontrolowanym lub nadzorowanym jest dostosowanie polskich przepisów do nowej definicji "pracownika zewnętrznego" wynikającej z przepisów europejskich.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.