Jedyną kopaliną wydobywaną na terenie Bytomia metodą odkrywkową jest dolomit. Pozyskuje go Odkrywkowy Zakład Górniczy Rozbark VI. W ten sposób po kilkunastu latach przerwy Bytom wrócił do grona gmin, w których eksploatowany jest ten surowiec.
Koncesji na wydobywanie dolomitu wraz z piaskiem i gliną jako kopalinami towarzyszącymi ze złoża Rozbark położonego na terenie Bytomia udzielił Marszałek Województwa Śląskiego. Decyzja nr 3688/OS/2017 wydana została 7 listopada 2017 r. Koncesja wyznacza obszar górniczy Rozbark VI o powierzchni 31 575 m kw. Eksploatacja odbywa się we wschodniej części miasta na północ od ul. Brzezińskiej, w pobliżu granicy z Piekarami Śląskimi.
- Wcześniej w tym miejscu znajdowały się nieużytki. Nie została wydana decyzja o kierunkach rekultywacji - informuje Tomasz Sanecki z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Bytomiu.
Beneficjentem koncesji jest firma Just sp. z o.o. Termin ważności koncesji wydobywczej złoża w dzielnicy Rozbark przypada 31 grudnia 2027 r.
- Według zapisów koncesji dolomit wydobywany jest metodą odkrywkową do głębokości 266 m n.p.m. systemem ścianowym w górotworze suchym, powyżej zwierciadła wód podziemnych. Urabianie kopaliny sprzętem mechanicznym, bez użycia materiałów wybuchowych - informuje Stanisław Bartosik, dyrektor w Biurze Komunikacji Społecznej Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach.
Bytom posiada duże tradycje wydobywania dolomitu. W przeszłości funkcjonowały dwa duże kamieniołomy na pograniczu tego miasta z Tarnowskimi Górami. Istniał tam obszar górniczy Bobrowniki-Blachówka, utworzony pod koniec grudnia 1957 r. Eksploatacja trwał do niemal końca XX w., a wygaszenie koncesji stwierdzone zostało we wrześniu 2001 r.
W skali Polski dolomit wydobywany jest na terenie pięciu województw południowej Polski. Najwięcej, bo 15 złóż, eksploatowanych jest w województwie świętokrzyskim.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.