W ubiegłym roku w Katowicach przybyło 61,3 tys. m kw. powierzchni biurowej - kilkakrotnie więcej niż rok wcześniej. Łączna wielkość powierzchni w katowickich biurowcach wzrosła do blisko 600 tys. m kw. - wynika z najnowszego raportu firmy doradczej Colliers International.
- Katowice to jeden z najdynamiczniej rozwijających się biurowych rynków regionalnych w Polsce. Szacujemy, że do końca 2023 roku na rynek może trafić ok. 190 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni, która aktualnie jest już na etapie budowy - czytamy w opracowaniu.
Jak wskazują dane Colliers, popyt na powierzchnię biurową w Katowicach wyniósł w ub. roku prawie 65 tys. m kw. Był to efekt stabilnego zainteresowania projektami biurowymi będącymi w budowie, co przekłada się na liczbę umów przednajmu w budynkach, oddanych do użytkowania pod koniec 2020 roku.
Wśród największych oddanych w minionym roku do użytku katowickich biurowców były: składający się z dwóch budynków kompleks Face2Face Business Campus (46 tys. m kw.), DL Piano (11,5 tys. m kw.) i Global Office Park C (4 tys. m kw.).
Pandemia spowodowała przesunięcie dat oddania do użytku niektórych projektów, zaś część z nich czeka z dalszymi pracami na podpisanie umów przednajmu z zainteresowanymi najemcami. Znawcy rynku wskazują, że w ciągu najbliższych trzech lat biznesowe centrum Katowic zostanie poszerzone o kolejne projekty, np .KTW II (projekt TDJ Estate), kolejne fazy Global Office Park (budowane przez Cavatina), czy Craft (projekt biurowy Ghelamco).
Eksperci zaznaczają, że rozwój podaży na rynku biurowym ma własną dynamikę - zazwyczaj po roku obfitującym w nowe otwarcia budynków następuje obniżenie aktywności deweloperów, pozwalające na zajęcie przez najemców istniejącej powierzchni biurowej.
- Obecnie w Katowicach w budowie jest rekordowa ilość powierzchni biurowej. Apetyty deweloperów nie maleją. Kolejni lokalni i międzynarodowi gracze, jak Cavatina, DL Invest, Ghelamco, GTC, Opal Maksimum, TriGranit czy Vastint, rozpoczęli lub deklarują rozpoczęcie swoich inwestycji w najbliższym czasie - powiedziała, cytowana w piątkowym komunikacie prasowym, dyrektor regionalna Colliers International w Katowicach Barbara Pryszcz.
Katowickie inwestycje powstają głównie wzdłuż przelotowej ulicy Chorzowskiej - jednej z kluczowych arterii miasta i regionu ze względu na atrakcyjną lokalizację i dogodną komunikację. - Kolejne projekty w tej okolicy są tylko kwestią czasu - oceniła dyrektor. Powodzeniem cieszą się także biurowe lokalizacje w centralnej i północnej części miasta, wzdłuż Al. Korfantego, ul. Dworcowej i Al. Roździeńskiego.
Pod koniec 2020 r. współczynnik pustostanów na katowickim rynku wynosił 9,2 proc. ze względu na dostarczenie do użytku stosunkowo dużej ilości powierzchni biurowej w ostatnim kwartale roku - 30,2 tys. m kw. Na 2021 rok eksperci Colliers prognozują powolną absorpcję niezagospodarowanej jeszcze przestrzeni biurowej i wzrost współczynnika pustostanów.
Pod względem wysokości czynszów, Katowice są konkurencyjnym rynkiem najmu z dużym potencjałem. - Stawki w najlepszych nowo powstających budynkach w mieście wahają się od 13,5 do 15,5 euro za m kw. miesięcznie, zaś w projektach klasy B czynsze kształtują się na poziomie 9-12 euro za m kw. miesięcznie. Prognoza dotycząca stawek czynszu pozostaje stabilna - podano w raporcie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.