Jeśli myślisz poważnie nad założeniem działalności gospodarczej związanej z fotowoltaiką, na pewno zastanawiasz się, jak sklasyfikować takie przedsiębiorstwo. A więc, jakie PKD dla fotowoltaiki? Co to jest i jak wybrać odpowiednie?
Kody PKD służą do szeroko pojętego sklasyfikowania działalności gospodarczej. Niesie to za sobą różne przydatne funkcje, o których dowiesz się z tego artykułu. Jednocześnie warto pamiętać o tym, że kod ten jest obowiązkowy.
- W wypadku, kiedy nie będziemy posiadali kodu PKD lub będzie on błędny, musimy liczyć się z konsekwencjami. Grozi nam za to kara grzywny, a nawet w określonych przypadkach ograniczenia wolności - dodaje Tomasz Wykowski z serwisu ekohub.pl.
Klasyfikacja przedsiębiorstwa
Rozpoczynając przygodę z założeniem własnej firmy, musisz zastanowić się nad branżą, w jakiej będziesz działać. Każdy fach, każdy rodzaj działalności gospodarczej jest odpowiednio sklasyfikowany w PKD, czyli „Polskiej Klasyfikacji Działalności”. Stosuje się ją w szeroko pojętej ewidencji i dokumentacji firmy oraz w różnych statystykach i systemach informatycznych. Każdy kod posiada literę odpowiadającą określonej sekcji. Sekcja ta mówi o ogólnym obszarze działania firmy. Jakie są przykładowe sekcje? Możemy wymienić między innymi:
To tylko niektóre z sekcji, tak naprawdę jest ich 21. Poza sekcjami istnieją jeszcze: działy, grupy, klasy i podklasy. Razem składają się w pełny kod zwany właśnie kodem PKD. Bardzo ważne jest, abyś mając firmę, posiadał również i ten kod. W zależności od charakteru przedsiębiorstwa, musisz wybrać odpowiednią sekcję i inne elementy kodu. Jeśli ustalenie odpowiednich wartości przysparza ci problemy, to możesz skorzystać z wyszukiwarki kodów PKD albo złożyć odpowiedni wniosek o nadanie takiego kodu do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego.
Co ciekawe, kody PKD znalazły ostatnio zastosowanie w tarczach antykryzysowych, które rząd wprowadzał w celu zapobiegania skutkom pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Pomoc otrzymywały firmy z branż najbardziej narażonych na straty. A w jaki sposób ustalano, jakie to przedsiębiorstwa? Właśnie za pomocą kodów PKD, które dostarczały odpowiednich do tego celu informacji. Również świadczenia postojowe były przyznawane w oparciu o te klasyfikacje. Zatem można stwierdzić, że kody PKD znajdują naprawdę szerokie zastosowanie w funkcjonowaniu firm na rynku polskim.
Jak wybrać PKD dla fotowoltaiki?
Jeśli twoje przedsiębiorstwo zajmuje się działaniami związanymi z fotowoltaiką, na przykład montowaniem paneli fotowoltaicznych, wybór PKD musisz rozpocząć od znalezienia odpowiedniej sekcji. Jeśli chodzi o montaż systemów fotowoltaicznych, odpowiednią do tego sekcją będzie sekcja F, odnosząca się do budownictwa. Skoro masz już sekcję, to dalej powinno pójść z górki. W sekcji F znajdziesz trzy działy - 41, 42 oraz 43. Interesuje cię dział 43, pod tytułem „roboty budowlane specjalistyczne”. Dział 43 zawiera klasę 21 i podklasę Z. Odnosi się do do „wykonywania instalacji elektrycznych”, co jest zgodne z charakterem pracy firmy oferującej montaż paneli fotowoltaicznych.
Po złożeniu wszystkich numerów w całość, otrzymujesz kod PKD, który dla interesującej cię sfery branżowej będzie wyglądał tak: 43.21.Z. Będzie on w odpowiedni sposób klasyfikował twoje przedsiębiorstwo i trafi do rejestru pomocnego w prowadzeniu statystyk. Posiadanie takiego kodu może być też pomocne dla potencjalnych klientów, ponieważ dzięki niemu będą mieli świadomość tego, w jakiej branży obraca się twoja działalność gospodarcza.
Podsumowanie
Kod PKD jest bardzo przydatny, jeśli chodzi klasyfikację firmy. Pomaga określić jej charakter i zakres działania. Również jest to istotne dla firm fotowoltaicznych, które oferują usługi w zakresie montażu tego typu systemów. Z pewnością też będziesz teraz wiedział, w jaki sposób wybrać odpowiedni kod dla swojego przedsiębiorstwa.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.