Komisje środowiska, klimatu, samorządu i ustawodawcza Senatu poparły senacki projekt zmian ustawy Prawo ochrony środowiska, który zmienia sposób powoływania rad nadzorczych i zarządów wojewódzkich funduszy ochrony środowiska.
Według wnioskodawców, projekt uspołecznia rady nadzorcze WFOŚ, a samorządy województw odzyskują nad nimi kontrolę w postaci wpływu na powoływanie zarządów Funduszy.
Zgodnie z projektem, rady nadzorcze WFOŚ mają liczyć po 7 członków powoływanych i odwoływanych przez sejmiki województw. W skład rad nadzorczych wchodzić mieliby regionalni dyrektorzy ochrony środowiska albo ich zastępcy, będący regionalnymi konserwatorami przyrody, lub wojewódzcy inspektorzy ochrony środowiska albo ich zastępcy. Dodatkowo przedstawiciele regionalnych rad ochrony przyrody albo szefowie regionalnych komisji do spraw ocen oddziaływania na środowisko, dalej przewodniczący komisji właściwych do spraw środowiska sejmików województw albo ich zastępcy, dyrektorzy albo wicedyrektorzy departamentów do spraw ochrony środowiska urzędów marszałkowskich, przedstawiciele organizacji ekologicznych, przedstawiciele organizacji gospodarczych oraz przewodniczący rad wyznaczeni przez ministra właściwego do spraw klimatu spośród pracowników Biura Narodowego Funduszu lub urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw klimatu.
Obecnie, jak przypomina się w uzasadnieniu, rady nadzorcze WFOŚ liczą po pięciu członków, wskazywanych przez ministra, wojewodę, NFOŚ, a jeden - wiceprzewodniczący jest wskazywany przez sejmik województwa. Tymczasem - jak argumentował senator Stanisław Gawłowski - wojewódzkie fundusze mają charakter samorządowy i nadzór nad nimi sprawuje samorząd wojewódzki. Przypomniał też, że obecny stan to efekt zmian z 2017 r. Zdaniem wnioskodawców, WFOŚ, mimo, że formalnie są jednostkami samorządu, a samorządy wojewódzkie mają zadania w obszarze ochrony środowiska, to jednak zostały pozbawione instrumentów wspierania działań w tym obszarze.
Projekt zmian poparły obecne na posiedzeniach przedstawiciele organizacji samorządów oraz BCC.
Z kolei wiceminister klimatu Adam Gibourge-Czetwertyński zwrócił uwagę, że fakt, iż WFOŚ są samorządowymi osobami prawnymi nie oznacza, że są jednostkami województw, czy też emanacją instytucji wojewódzkich, samorządowych. Przypomniał też, że sądy administracyjne potwierdziły, iż WFOŚ nie są tworzone przez województwa, tylko ustawą.
Wiceminister dodał, że reforma z 2017 r. znacząco poprawiła efektywność działania wojewódzkich funduszy i miałby obawy przed wprowadzeniem proponowanych zmian.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.