Ponad 4,4 mld euro ma trafić do woj. śląskiego w ramach nowej perspektywy unijnej na lata 2021-2027. Takich środków w regionie dotychczas nie było.
Na tę kwotę mają składać się 2 mld euro z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji oraz 2,4 mld euro z Regionalnego Programu Operacyjnego. Śląskie ma być największym beneficjentem spośród wszystkich regionów. Jest także pierwszym województwem, w którym ruszyły konsultacje Umowy Partnerstwa – dokumentu określającego wydatkowania unijnych środków w latach 2021-2027.
– Przystępujemy do konsultacji społecznych i inwestowania potężnych środków unijnych. Chcemy je przeznaczyć przede wszystkim na odbudowę po epidemii COVID-19 – powiedział 18 stycznia premier Mateusz Morawiecki.
Szef rządu dodał, że Umowa obejmuje 76 mld euro, czyli ok. 350 mld zł. Premier podkreślił, że są to środki na ochronę gospodarki oraz tworzenie nowych miejsc pracy.
Projekt Umowy Partnerstwa przygotowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w oparciu o polskie i unijne założenia prawne. Umowa, zanim zostanie przekazana do negocjacji z Komisją Europejską, przejdzie konsultacje we wszystkich województwach.
– Planowana w przyszłym Regionalnym Programie Operacyjnym kwota w wysokości 2,4 mld euro wzmocniona 2 mld euro z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, czyli łącznie blisko 4,4 mld euro, to olbrzymie środki, jakimi region nigdy nie dysponował. Jeśli doliczymy do tego pieniądze z innych programów, to strumień środków na rozwój regionu w najbliższej dekadzie będzie bezprecedensowy – ocenił marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.
Dodał, że głównym celem będzie poprawa jakości życia w regionie, czyli nowe, innowacyjne miejsca pracy, ale także lepsza jakość powietrza.
– Odchodzimy powoli od tradycyjnego przemysłu w stronę nowych technologii, jednak chcemy tych zmian dokonywać z udziałem strony społecznej. Stoimy przed wielkimi wyzwaniami, które wpisaliśmy w strategię rozwoju województwa śląskiego „Zielone Śląskie 2030”, która bardzo dobrze wpisuje się w politykę rządu. Mamy gotowe projekty, które będziemy sukcesywnie wdrażać – wyjaśnił marszałek.
Ponadto w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego region ma mieć do dyspozycji 697 mln euro, z czego 593 mln to wkład UE. Pozostałą część stanowi wkład krajowy. Środki te mają zostać przeznaczone na budowanie gospodarki opartej na wiedzy o silniejszym wymiarze społecznym, co oznacza inwestycje w rynek pracy, edukację, ochronę zdrowia, integrację społeczną oraz kulturę i turystykę.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.