16 lat temu doszło do największej katastrofy budowlanej w powojennej historii Polski. Na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich 28 stycznia 2006 r. zginęło 65 osób, a ponad 170 zostało rannych.
Do tragedii doszło kilkanaście minut po godz. 17.00. To wtedy na uczestników wystawy gołębi pocztowych runął dach. W akcji ratowniczej uczestniczyło ponad 100 zastępów Państwowej Straży Pożarnej, a także ratownicy górniczy z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego z Bytomia. Łącznie w najbardziej istotnym okresie akcji, na terenie zawalonej hali MTK działało ponad 100 ratowników.
„Grupy ratowników górniczych wymieniały się co 1-1,5 godz., żeby się ogrzać i nieco odpocząć. W taki sposób pracowali non stop do rana 29 stycznia. W ciągu pięciu godzin akcji ratownicy różnych formacji wydobyli 141 poszkodowanych przekazując ich służbom medycznym. Do świtu wydobyto 60 ofiar. Ratownicy górniczy w pierwszych 12 godzinach akcji uratowali 13 uwięzionych w zawale poszkodowanych i wydostali 29 ofiar śmiertelnych” - czytamy w sprawozdaniu z akcji przygotowanym przez CSRG.
Akcje utrudniały warunki atmosferyczne, z mrozem sięgającym - 18 st.C oraz to, że dach obiektu spadł z dużej wysokości bezpośrednio na posadzkę i zalegała na nim gruba warstwa zlodowaciałego śniegu.
Jako przyczyny katastrofy wstępnie podawano: nadmiar śniegu na dachu, błędy konstrukcyjne i wykonawcze oraz wcześniejsze uszkodzenia.
Biegli ustalili, że główną przyczyną katastrofy był błędny projekt wykonawczy budynku, znacznie różniący się od (prawidłowego) projektu budowlanego. Celem zmiany było ograniczenie kosztów budowy. Zebrano także dowody w postaci maili członków zarządu, którz, jak się okazało, byli świadomi zagrożenia, jakie niósł ze sobą śnieg zalagający na dachu konstrukcji.
Prokurator zakończył śledztwo w końcu czerwca 2008 r. Zdecydowano się postawić zarzuty 14 osobom. Akt oskarżenia został skierowany do sądu 18 lipca 2008 r.
Tragedia była bezpośrednim powodem nowelizacji prawa budowlanego. Pod koniec marca 2007 r. za przyjęciem nowelizacji ustawy głosowało 402 posłów, przeciw było trzech, a sześciu wstrzymało się od głosu. Celem przewodnim wprowadzenia nowych przepisów było zwiększenie bezpieczeństwa budynków, zwłaszcza wielkopowierzchniowych, szczególnie tam, gdzie organizowane są imprezy masowe.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Bodajże w 1999 roku uczestniczyłem w wystawie zorganizowanej w tej hali. Zauważyłem wtedy, że w konstrukcji modułowej dachu brakuje wielu ślub skręcających konstrukcję. Zwróciłem wtedy na to uwagę gospodarzowi obiektu. Ta istotna usterka nie została usunięta do chwili katastrofy. Co ciekawe nie zwraca się na to uwagę również w dokumentach rzeczoznawców. Śnieg tylko wywołał wtórną reakcję na istotne obniżenie wytrzymałości konstrukcji dachu