Rzeszowska elektrociepłownia przekazała Zespołowi Szkół Energetycznych w stolicy Podkarpacia 20 tys. zł. Pieniądze przeznaczone zostaną zakup zestawu edukacyjnego składającego się z modułu fotowoltaicznego oraz turbiny wiatrowej wraz z osprzętem.
Zespół Szkół Energetycznych w Rzeszowie jest szkołą partnerską dla miejscowej elektrociepłowni. Współpraca prowadzona jest w ramach realizowanego przez PGE Energia Ciepła oddział elektrociepłownia w Rzeszowie programu edukacyjnego Energetyczna Kariera.
Otrzymaną darowiznę szkoła przeznaczy na zakup zestawu składającego się z modułu fotowoltaicznego oraz turbiny wiatrowej. Dzięki temu uczniowie będą mogli w praktyce sprawdzić działanie instalacji wytwarzających energię elektryczną.
Jak podkreślił dyrektor PGE Energia Ciepła oddział elektrociepłownia w Rzeszowie Paweł Majewski, współpraca ze szkołą ma zachęcić absolwentów do podejmowania pracy w ciepłownictwie. - Chcemy, żeby widzieli naszą branżę jako atrakcyjną i przyszłościową - dodał.
Dzięki zakupionemu zestawowi uczniowie kształcący się w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej będą mogli zdobyć praktyczne umiejętności w eksploatacji paneli fotowoltaicznych i turbiny wiatrowej.
Dyrektor Zespołu Szkół Energetycznych w Rzeszowie Zbigniew Zagrodnik zaznaczył, że zajęcia praktyczne są najbardziej skuteczne, jeśli chodzi o edukację. - Uczniowie, pracując w grupie, nauczą się wzajemnego współdziałania i odpowiedzialności za siebie i podejmowane decyzje. Poznają nowe technologie, z którymi będą mieć styczność w późniejszym czasie na stanowisku pracy - stwierdził.
Dyrektor dodał, że zakupiony moduł pozwoli na przeprowadzanie nowych form zajęć i ćwiczeń.
Zespół Szkół Energetycznych w Rzeszowie kształci w kierunkach m.in. technik elektryk, technik elektronik, technik informatyk, technik fotografii i multimediów oraz technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.
PGE Energia Ciepła, spółka Grupy Kapitałowej PGE jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Posiada ok. 25 proc. udziału w rynku ciepła z kogeneracji, 14 elektrociepłowni (o mocy cieplnej 6,5 GWt mocy elektrycznej 2,3 GWe) i sieci ciepłownicze o długości ok. 609 km.
PGE Energia Ciepła produkuje i dostarcza ciepło dla dużych polskich miast, m.in. Krakowa, Gdańska, Lublina.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.