Prawie siedem godzin trwały poniedziałkowe (25 stycznia) związkowo-rządowe rozmowy dotyczące umowy społecznej dla górnictwa. Jak podkreślił Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności, jednym z postulatów strony związkowej jest dokończenie budowy Elektrowni Ostrołeka C w technologii węglowej.
- Co dzisiaj ustaliliśmy? Być może niewiele, ale nadzieja na lepsze rozmowy jest. Istotne było to, że ten nasz projekt umowy społecznej, który został przesłany do ministerstwa jest podstawą do wszystkich dalszych rozmów. Przeanalizowaliśmy, może nie wszystkie, rozdziały tej naszej propozycji, natomiast pewne wątpliwości, które na dzisiaj miała strona rządowa myślę, że zostały z naszej strony wytłumaczone, bo nie rozwiane. Nie jest też tak, że rząd od razu na wszystko się zgodził, czego żeśmy się oczywiście nie spodziewali, natomiast myślę, że w trakcie prac zespołów wypracujemy takie szczegóły, które pozwolą nam, w naszej ocenie, z twarzą zakończyć cały proces likwidacji polskiego sektora górniczego i myślę, że z podniesionym czołem wyjść do mieszkańców Śląska i nie będzie tutaj, tak jak wielokrotnie mówiliśmy, krainy starych ludzi zgaszonego światła o dwudziestej – powiedział po zakończeniu rozmów Kolorz.
Przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności wskazał, że jedną z kluczowych kwestii, z punktu widzenia strony związkowej, są inwestycje w tzw. czyste technologie węglowe, które mają stworzyć nowe miejsca pracy.
- Chciałbym jedną kwestię podkreślić i mam nadzieję, że strona rządowa to zrozumiała. Dla nas oprócz tych kwestii socjalnych, kwestii osi czasu związanej z rokiem 2049, najistotniejsze są punkty mówiące o inwestycjach, na których będziemy kreować nowe miejsca pracy, i które pozwolą długofalowo utrzymać te miejsca pracy, które są na Śląsku. Państwo te inwestycje znacie. Dodatkowo dzisiaj zgłosiliśmy postulat związany z tym, żeby jednak Elektrownia Ostrołęka C była dokończona zgodnie z decyzją Unii Europejskiej - bo jest to elektrownia, która miała być zrobiona na węgiel. Wydaje nam się, że jako państwo ponieśliśmy tam już zbyt duże koszty, żeby w tej chwili marnotrawić parę miliardów złotych i dzisiaj strona rządowa usłyszała od nas ten wniosek, żeby elektrownia w Ostrołęce została dokończona tak, jak to było pierwotnie planowane i żebyśmy nie marnowali tych miliardów złotych. Mam nadzieję, że rząd jeszcze raz pochyli się nad tym, czy ma to być elektrownia na gaz, nie polski niestety, czy też może to być elektrownia na węgiel kamienny – argumentował Kolorz.
Jak przekazał związkowiec, wg jego informacji na budowę węglowej Ostrołęki przeznaczono 2 mld zł, a kary związane z odstąpieniem od inwestycji mogą wynieść dwa razy tyle.
- Bruksela ma zamiar wspierać technologie niskoemisyjne, bo przecież dąży do neutralności klimatycznej, a wszystkie nasze propozycje są niskoemisyjne. Po drugie każde dziecko w Europie powinno już wiedzieć, że bez stabilnych źródeł energii nie tylko system energetyczny nie tylko w Polsce, ale generalnie w Europie będzie się zawalał, bo co chwilę będzie dochodziło do blackoutu. Przecież u nas nie świeci przez cały czas słońce, nie wieje cały czas wiatr, więc jeżeli tę stabilność mamy opierać na gazie, to jedną z naszych propozycji inwestycyjnych jest to, abyśmy mieli polski gaz i żebyśmy nie musieli korzystać z rury z Gazpromu. Jeżeli chcemy dywersyfikować działalność gazową m.in. po to, żeby były stabilne źródła energii, to z całym szacunkiem, ale z Baltic Pipe, ze Świnoujścia czy z Kataru tego gazu nam najzwyczajniej zabraknie, a my tu z węgla możemy rocznie produkować ok. 2,5 mld m sześc. gazu – przekonywał Kolorz.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Greenpic , Sikorskiego i lobby niemieckie pokazał wam Putin przegonić z kopalń i hut w Donbasie Dlaczego żaden zielony nie wiesza się na kominach nowych republik donieckiej i ługańskiej
Nie da się odmówić rozsądku logice przewodniczącego Kolorza. On wyciągnął już dawno wnioski z nieszczęśnie niedokończonej budowy elektrowni atomowej w Żarnowcu na początku lat 90-tych. Oby Ostrołęka była elektrownią węglową. Trzeba myśleć w ten sposób po Śląsku, po Polsku i w interesie wygaszanej branży na najbliższe 30 lat.
Żeby to przeszło trzeba wyjść z UE! Tracicie czas ludzi i ich pieniądze !
Panie Kolorz tylko czas marnujecie nic nie wynika z tych rozmów, to wy zwiąkowcy powinniście poprowadzić ten okręt zwanym PGG i zaraz pojawiły by się zyski i premie.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.