- Spadek zmienności na EUR/PLN zwiastuje powolny wzrost kursu w stronę 4,56 - ocenił ekonomista Santander BP, Marcin Sulewski. Dodał, że krajowe 10-letnie SPW są drogie, rentowności nie powinny już zatem zbyt mocno podążać w dół w ślad za rynkami bazowymi i mogą stabilizować się na obecnym poziomie.
- W poniedziałek na świecie widoczne jest pogorszenie nastrojów, co widać po zniżkujących po 1-2 proc. europejskich giełdach. Źródeł można doszukiwać się w najniższym od 6 miesięcy odczycie indeksu Ifo w Niemczech czy w informacjach o opóźnieniach w dostawach szczepionek w Europie. Jak na tak gwałtowne spadki na giełdach, waluty regionu radzą sobie całkiem nieźle - powiedział Marcin Sulewski.
- Warto zwrócić uwagę, że od grudniowych interwencji NBP zmienność na EUR/PLN powoli wygasa. Biorąc pod uwagę tygodniowe maksima i minima ubiegły tydzień był najspokojniejszy od połowy sierpnia. Podobny spadek zmienności widoczny jest także na kursie EUR/CZK czy USD/RUB. Jest to jednak tendencja, która może sugerować, że w najbliższym czasie wzrośnie ryzyko osłabienia się walut EM, przez co kurs złotego może powoli kierować się w kierunku 4,56/EUR. Zwłaszcza, że złotemu nie pomogły nawet dobre dane z krajowej gospodarki" - ocenił.
W poniedziałek EUR/PLN pozostawał w wąskim (mniej niż 1 gr.) przedziale wahań i pod koniec dnia był na poziomie blisko 4,54. Od rana złoty osłabiał się wobec dolara i około godz. 16. przekroczył 3,74. W tym czasie EUR/USD zbliżał się do 1,21.
Indeks Ifo, obrazujący nastroje wśród przedsiębiorców niemieckich, wyniósł w styczniu 90,1 pkt. wobec 92,2 pkt. w poprzednim miesiącu, po korekcie z 92,1 pkt. - podał instytut Ifo w komunikacie.
RYNEK DŁUGU
W poniedziałek rentowności krajowych SPW zniżkowały, w tym najmocniej, bo o 3 pb na krótkim i długim końcu.
- Rentowności krajowych obligacji podążają za rynkami bazowymi. W obliczu odwrotu od aktywów ryzykownych dochodowości zniżkują i 10-letnie SPW znajdują się w okolicy 1,20 proc. Potencjał do dalszego umocnienia krajowych papierów jest już raczej ograniczony. Spread wobec bunda nie zdołał przebić wsparcia w okolicy 170 pb, który obowiązuje od sierpnia, a 10-letni asset swap jest w okolicy zera. W tym kontekście polskie 10-latki wyglądają na drogie - powiedział Sulewski.
- Spodziewam się, że rentowności SPW pozostaną w najbliższym czasie stabilne na obecnych poziomach - dodał.
Na rynkach bazowych dochodowość amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych wynosi 1,060 proc. (-3,1 pb), a niemieckich -0,546 proc. (-3,3 pb).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.