- Wchodzimy tylko w te obszary, które przyniosą wymierne korzyści finansowe i umożliwią rozwój naszych biznesów - mówi o zakupie Polska Press w poniedziałkowej Rzeczpospolitej prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
- Chcemy maksymalnie wykorzystywać synergie, zwiększać sprzedaż pozapaliwową, w tym produktów pod własnymi markami, zdobywać nowych klientów - podkreślił szef PKN Orlen, pytany przez gazetę o przejmowanie przez spółkę mediów.
Dodał, że zakup Polska Press przede wszystkim wpisuje się w szerszy plan dynamicznego rozwoju sprzedaży detalicznej.
- Temu służy też przejęcie Ruchu czy stworzenie od podstaw domu mediowego - wyjaśnił w rozmowie z dziennikiem.
Obajek powiedział gazecie, że wszystkie te działania są powiązane.
- Przeniesienie kompetencji reklamowych do wewnątrz organizacji oznacza nie tylko optymalizację kosztów. Do tego dołożymy usługi kurierskie, które zbudujemy na bazie Ruchu i zoptymalizujemy logistykę w tych wszystkich obszarach - wskazał.
- Jeżeli rozbudowujemy detal, to musimy też inwestować w kanały informacyjne dla klienta - dodał.
Prezes PKN Orlen zapowiedział, że ciągu dwóch lat spółka chce też postawić 2 tys. maszyn paczkowych.
Obajtek zwrócił uwagę w rozmowie z Rzeczpospolitą, że w statucie Orlenu jest wpisane wydawanie gazet. Podkreślił, że zakup Polska Press to transakcja stricte biznesowa.
- Została przeprowadzona transparentnie, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i regułami korporacyjnymi - podkreślił.
Jak powiedział, Polska Press to nie tylko 20 tytułów prasowych, ale przede wszystkim witryny internetowe z ok. 17,5 mln użytkownikami. "A to znakomite narzędzie dotarcia do klientów, ale również przeprowadzenia badań choćby w zakresie preferencji zakupowych" - wyjaśnił w wywiadzie z dziennikiem.
Pytany, czy nie planuje przejęcia radia ZET, Obajtek wskazał, że "nie było i nie ma tematu nabycia radia ZET".
- Nie planujemy zakupu innych mediów - dodał.
Odnosząc się do wyzwań związanych z morską energetyką wiatrową Obajtek zapewnił gazetę, że "Orlen nie wyhamował z procesami przygotowawczymi przy projekcie offshore".
- Będziemy się ubiegać o większą liczbę koncesji. Orlen będzie się starał, by mieć jak największy udział w tej energii - stwierdził.
Podkreślił, że projekty offshore to "ogromna możliwość dla polskich firm z różnych branż", ale też szansa dla lokalnego i krajowego rynku pracy i stworzenia nowych specjalizacji. Obajtek zaznaczył w rozmowie z gazetą, że "PKN Orlen zachowa większościowy pakiet udziałów w Baltic Power, spółce, która realizuje nasz pierwszy projekt morskiej elektrowni wiatrowej".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.