Województwo śląskie znajduje się na drugim miejscu w kraju pod względem średniej dziennej liczby wykonanych szczepień przeciwko COVID-19. Ta liczba, według danych ze środy, 20 stycznia, to 2800.
Znacznie więcej, po ponad 5 tys. osób szczepi się dziennie w woj. mazowieckim, ale oprócz śląskiego, dolnośląskiego i małopolskiego, żaden region nie przekracza liczby 2 tys.
W całym kraju zaczepiono do tej pory niespełna pół miliona osób, dla których oczywiście zabezpieczono drugą dawkę preparatu – niezbędną, by szczepienie było skuteczne.
Przypomnijmy, że początek tygodnia przyniósł nieco negatywne informacje na temat przebiegu programu szczepień. Ze względu na decyzje czołowego producenta szczepionek, cały proces nieco się opóźni.
– Cała Unia Europejska została zaskoczona tym, że koncern Pfizer zamierza z tygodnia na tydzień znacząco ograniczyć dostawy szczepionek do krajów członkowskich. Po otrzymaniu tej informacji musieliśmy wprowadzić zmiany w Narodowym Programie Szczepień – wyjaśnił Michał Dworczyk, szef KPRM i pełnomocnik rządu odpowiedzialny za szczepienia przeciw COVID-19.
Według aktualnego harmonogramu tygodniowe dostawy mają zacząć zwiększać się po 25 stycznia, a w drugim kwartale spodziewany jest znaczny wzrost ze względu na rozmowy, jakie Komisja Europejska prowadzi z innymi producentami szczepionek. Niektóre kraje niecierpliwią się jednak i rozpoczęły indywidualne rozmowy dotyczące zakupu dodatkowych szczepionek. Według medialnych doniesień Niemcy miały np. rozmawiać z firmami BioNTech i Pfizer oraz CureVac w sprawie zakupu na własną rękę dodatkowych 50 mln szczepionek.
Komisja Europejska zapewnia jednak, że takie negocjacje nie mogą w żaden sposób ograniczać wywiązywania się z dostaw w ramach unijnego programu.
Przypomnijmy, że procedura zgłaszania chęci zaszczepienia się przeciw COVID-19 rozpoczęła się 15 stycznia. Można tego dokonać, wypełniając formularz dostępny pod adresem www.gov.pl/web/szczepimysie/.
Po podaniu swoich danych i potwierdzeniu chęci poprzez wiadomość mailową pozostaje czekać, aż rozpoczną się szczepienia danej grupy. Według informacji podawanych przez rząd, gdy to nastąpi – chętne osoby otrzymają wiadomość z propozycją terminu i miejsca wykonania szczepienia. Po zakończeniu trwającego obecnie Etapu 0 rozpoczną się szczepienia seniorów. Następnie szczepionka – wedle rządowych zapowiedzi – będzie w miarę upływu czasu udostępniana kolejnym grupom wiekowym i zawodowym. Rozwój sytuacji zależny będzie od dostępności preparatu oraz zainteresowania szczepieniami.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.